מידתיות בדין ההומניטרי הבין-לאומי – דין ואתיקה

ד"ר אליאב ליבליך זכה במענק מטעם קרן המדע הלאומית (ISF) על מחקרו "מידתיות במשפט ההומניטרי הבין-לאומי – דין ואתיקה". 

החוקר.ת מאחורי המחקר

ד"ר אליאב ליבליך זכה במענק מטעם קרן המדע הלאומית (ISF) על מחקרו "מידתיות במשפט ההומניטרי הבין-לאומי – דין ואתיקה".

במסגרת מחקר זה, ייבחנו סוגיות יסוד הקשורות לעקרון המידתיות כפי שזה מוסדר בדיני הלחימה, בראי הדילמות האתיות הרבות שעקרון זה מעלה. כך, במחקר יידונו סוגיות תאורטיות בנוגע לעקרון המידתיות, ובפרט המתח הפנימי הטמון בו – בין השאיפה לצמצם נזק לאזרחים בעת לחימה, לבין הלגיטימציה, בפועל, שעקרון זה מעניק לפגיעה כזו. מתח זה מתקשר למאפיינו המוסרי המיוחד של עקרון המידתיות: היתרון הצבאי, אל מולו נבחנות חוקיות הפגיעה האגבית באזרחים, אינו מתכתב בהכרח עם קידום הטוב האוניברסלי.

המחקר יעסוק בבחינה ביקורתית של שלושת המרכיבים של "משוואת המידתיות" בדין ההומניטרי, על רקע מורכבותו המוסרית של העיקרון. כך, למשל, עולות השאלות האם "היתרון הצבאי הקונקרטי והישיר" הנבחן אל מול פגיעה באזרחים נדרש להתכתב עם הטוב המוסרי האוניברסלי; האם היקפו ואופיו של ה"נזק" האגבי שנכלל במשוואה זו מושפע משיקולי צדק, או רק מיכולתו של המפקד הצבאי לצפות את הנזק תחת ערפל הקרב; ולבסוף, עולה שאלה קשה לגבי האיזון הראוי בין מרכיבים אלה.

לעניינים אלה נודעת חשיבות רבה במשפט ההומניטרי המודרני, ובפרט בעידן של סכסוכים אסימטריים, בהם פוטנציאל הפגיעה באזרחים הוא רב. 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>