ראיון עם כבוד היועץ המשפטי לממשלה, הד"ר אביחי מנדלבליט

 

ד"ר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה ולשעבר הפרקליט הצבאי הראשי ומזכיר הממשלה. מחזור 1986. צילום: אבי אוחיון, לע"מ.
 

אדוני היועץ המשפטי לממשלה, אתה נכנסת בשערי הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, ובשערי עולם המשפט, בגיל 18. האם הבחירה במקצוע המשפט כדרך חיים היתה ברורה לך בגיל כל כך צעיר?

בשלב שבו התחלתי את הלימודים האקדמיים, הבחירה בלימודי משפטים לא היתה לי ברורה מאליה. עם זאת, תחום המשפט היה נראה לי אז כתחום מעניין מאוד, שאפשר לפתחו לכיוונים רבים ומגוונים, לא רק בתוך מקצוע עריכת דין, אלא גם מחוצה לו. עם השנים התברר לי שמה שסברתי בגיל 18, לגבי העניין הרב שיש בתחום המשפט, ולגבי היכולת לפתחו לכיוונים רבים, היה נכון בהחלט, והוא נכון אף מעבר למה שהיה ביכולתי להבין אז.  

איזה סטודנט למשפטים היית? האם יש איזה שהיא חוויה זכורה במיוחד, המלווה אותך מאז? האם יש איש סגל או קורס הזכור לך לטוב במיוחד?
כסטודנט צעיר התעניינתי בתחומים רבים שנלמדו, אך לא תמיד הקלתי על המרצים. אני זוכר שבאחד השיעורים, בנושא המשפט המקובל, שבמהלכו הפרעתי מעבר לרגיל, ביקש המרצה שאעמוד ושאל אותי האם אינני מעדיף להעביר את הזמן שנותר עד לסוף השיעור מחוץ לכיתה, בדשא ובשמש, ואני נעתרתי להצעתו... אני מקווה שהסטודנטים למשפטים לא ייקחו דוגמא דווקא מהחוויה האישית הזו, אלא שילמדו ויפיקו מהשיעורים את המרב.

מרצה אשר זכור לי במיוחד, ולצערי הלך לעולמו לאחרונה, הוא פרופ' אהרון קירשנבאום ז"ל. פרופ' קירשנבאום ז"ל לימד אותי משפט עברי, והיה אדם מרשים ברוחב הידיעה שלו ובמומחיותו בתחום זה ובתחומים אחרים. פרופ' קירשנבאום ז"ל הרשים אותי מאוד ביכולותיו האינטלקטואליות, בחיבורים שעשה בין התחומים השונים ובין ישן לחדש, בנועם הליכותיו ובפתיחותו לסטודנטים.

מילים נוספות שהיית רוצה לומר לאקדמיה המשפטית ולסטודנטים הצעירים למשפט כיום, ממרומי תפקידך הנוכחי?
נכנסתי לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה לפני זמן קצר יחסית, חודשים ספורים בלבד, אך זמן קצר זה הספיק לי כדי להיווכח עד כמה התפקיד מעניין ומורכב. לסטודנטים הצעירים למשפטים כיום חשוב לי לומר, שבכל דרך שאליה יפנו בהמשך, בין אם ישתלבו במגזר הציבורי או הפרטי, יעסקו בליטיגציה, בייעוץ או בכל תחום משפטי אחר, וגם אם יפנו לעסוק בתחומים שמחוץ לעולם המשפטי, עליהם לראות עצמם תמיד כשליחים של שלטון החוק בחברה. כיועץ המשפטי לממשלה, כך אני רואה כל אחת ואחד מהסטודנטים למשפטים ומבוגרי לימודי המשפטים, כשליח שלי ושל הציבור בשמירה על שלטון החוק. אני מאחל לכל הסטודנטים הצלחה רבה בלימודים ובהמשך דרכם.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>