ראיון עם פרופ' הילה שמיר על זכייתה במענק המחקר היוקרתי של ה-ERC!

המענק נועד לאפשר לחוקרות ולחוקרים צעירים להגשים את מטרות המחקר שלהם, לבנות צוותי מחקר ולקדם שיתופי פעולה פוריים

06 מרץ 2023
פרופ' הילה שמיר

 

פרופ' הילה שמיר | הפקולטה למשפטים

הילה חוקרת בתחומי משפט העבודה, הרווחה וההגירה. היא ראשת קבוצת המחקר TraffLab: גישת עבודה לסחר בבני אדם, שאותה הקימה כחלק ממענק ה-ERC הראשון שלה. במחקרה החדש היא בוחנת מאמצים לקידום זכויות עובדים במורד שרשראות אספקה וייצור גלובליות.

 

הילה, מה הרגשת כשנודע לך שזכית במענק?

"התרגשתי מאוד. זו זכייתי השנייה במענק ERC - הפעם הראשונה הייתה בשנת 2018, ועם המענק ההוא הקמתי את קבוצת המחקר טראפלב. לכן הנחתי שסיכויי נמוכים מאוד, מה גם שבפעם הקודמת קיבלתי את המענק לאחר ניסיון אחד שבו נדחיתי והנחתי שגם הפעם אזדקק  ל'מקצה שיפורים'. לכן ההפתעה על קבלת המענק השנה הייתה גדולה. אני מרגישה גם את כובד האחריות שבקבלת מענק בסכום כה משמעותי והמתח שנלווה לרצון להבטיח שימוש ראוי ואפקטיבי במענק".

מה דעתך על כך שהשנה יש רוב נשי בזכייה?

"שמחתי מאוד ואני כמובן לא מופתעת. יש חוקרות נפלאות באקדמיה הישראלית וזה נהדר לראות את עבודתן מקבלת הכרה בינלאומית כזו. שמחתי במיוחד מאחוז הזכייה הגבוה במדעי החברה והרוח השנה, תחומים שבהם היו אחוזי זכייה נמוכים יותר בשנים קודמות".

יש לך מסר אישי לחוקרות צעירות בתחילת דרכן?

"לא לחשוש לנסות להגיש את בקשת המענק, גם אם היא נראית מאיימת תחילה, וכן להבטיח לעצמך די זמן כדי להשקיע את המאמץ הנדרש בהגשה הזו. מענק כמו ה-ERC, בעיקר בתחומי מדעי החברה והרוח, משנה מאוד את האופן בו אנו יכולות לבצע מחקר. המענק מאפשר לייצר קבוצת מחקר גדולה, להבטיח מימון לחוקרים וחוקרות בתחילת דרכם, ומאפשר היקפי מחקר משמעותיים ולכן משפיעים יותר ולכן זו הזדמנות שכדאי מאוד לנצל. גם אם בסופו של דבר לא זוכים, עצם הניסיון לחשוב בגדול, ולדמיין מחקר בהיקף כזה הינו בעל ערך בפני עצמו ויכולת להעשיר ולהעצים את המחקר האקדמי. בהצלחה!"
 

ה-ERC, שהוקם על ידי האיחוד האירופי ב-2007, הוא ארגון המימון האירופי המוביל למחקר איכותי. הוא מממן חוקרות וחוקרים יצירתיים מכל לאום וגיל, כדי לקדם שיתופי פעולה פורים ולסייע למיצוב ובניית צוותי מחקר פורצי דרך. ה-ERC מציע 4 תוכניות מענקים עיקריות: מענקי התחלה, מענקי קונסולידטור, מענקים מתקדמים ומענקי סינרגיה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>