ברכות לפרופ' הילה שמיר על זכייתה במענק המחקר היוקרתי של ה-ERC!

המענק נועד לאפשר לחוקרות ולחוקרים צעירים להגשים את מטרות המחקר שלהם, לבנות צוותי מחקר ולקדם שיתופי פעולה פוריים

01 פברואר 2023
ERC

 

מועצת המחקר האירופית (ERC), פרסמה השבוע את תוצאות הקול הקורא של מענק ה- ERC לשנת 2022 לחוקרים בגילאי הביניים. אוניברסיטת תל אביב זכתה בחמישה מענקי ERC, בהן ארבע חוקרות. המענק היוקרתי נועד לאפשר לחוקרים צעירים מבטיחים להגשים את מטרות המחקר שלהם כמו גם לקדם שיתופי פעולה פורים ולסייע למיצוב ובניית צוותי מחקר פורצי דרך.

 

מרפואה, חינוך ומשפטים ועד מדעי החיים, החברה והמוח

"אנחנו גאים מאוד בחוקרים ובחוקרות שלנו, ושמחים בהצלחתם. מרגש לראות שישראל בכלל ואוניברסיטת תל אביב בפרט ממשיכה לעמוד בחזית המדע העולמית. אני שמח ונרגש במיוחד לראות נציגות הולכת וגדלה של חוקרים וחוקרות מתחומי מדעי הרוח ומדעי החברה", אומר פרופ' דן פאר, סגן הנשיא למחקר ופיתוח וראש המעבדה לננו-רפואה באוניברסיטת תל אביב.

בין הזוכים בפרס פרופ' הילה שמיר מההפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן

פרופ' שמיר הינה חוקרת בתחומי משפט העבודה, הרווחה וההגירה, ושימשה בעבר כסגנית הדקאן בפקולטה למשפטים. פרופ' שמיר היא ראשת קבוצת המחקר TraffLab: גישת עבודה לסחר בבני אדם, אותה הקימה כחלק ממענק ה-ERC הראשון שלה. במחקרה החדש שמיר בוחנת מאמצים לקידום זכויות עובדים במורד שרשראות אספקה וייצור גלובליות. מחקרה של פרופ' שמיר מבוסס על התובנה כי משפט העבודה הקיבוצי אינו מותאם לרבים מהעובדים ובעיקר העובדים החלשים ביותר בכלכלה הגלובלית משום שהוא מבוסס על מערכת היחסים הדיאדית בין העובד למעסיק.

עם זאת, בעידן הנוכחי, שמאופיין כקפיטליזם של שרשראות הייצור, הכוח לעיצוב תנאי העבודה אינו בהכרח בידי המעסיק הישיר, אלא בידי גורמים אחרים בשרשרת האספקה והייצור, ובהם תאגידים רב לאומיים מובילים. מחקרה פורץ הדרך לומד ממאמצים קיימים לחיזוק כוחם הקולקטיבי של עובדים במקומות שונים בעולם, כיצד ניתן לפתח משפט עבודה קיבוצי שמותאם למבני ההעסקה והכוח בקפיטליזם של שרשאות הייצור והאספקה במטרה לייצר כוח נגד מאזן לכוחם הגובר של תאגידים בכלכלה הגלובלית.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>