המשפט המבוים של קורס המקצוע המשפטי

עדכונים מהאירוע

05 ינואר 2020
המשפט המבוים של קורס המקצוע המשפטי

המשפט המבוים של קורס המקצוע המשפטי: תיאוריה, פרקטיקה ואתיקה -  פרופ' נטע זיו הוא האירוע המרכזי של הקורס. פרויקט זה מתבסס על הליכים משפטים תלויים ועומדים שנוגעים למקצוע המשפטי ושמציגים קונפליקט משמעותי בין נורמות וכללי אתיקה שמסדירים את מקצוע עריכת הדין. שיאו של הפרויקט הוא דיון בעל פה שמתקיים על פי סדרי הדין וקוד ההתנהגות והלבוש הנהוגים בבית משפט, בנוכחות תלמידי הקורס, סגל הפקולטה, משפחות ואורחים נוספים. המשפט המבוים מנוהל כולו על ידי קבוצה מצומצמת של תלמידות ותלמידי הקורס שממלאים תפקיד של שופטים ושל עורכי דין. התלמידים המשתתפים עוברים הכשרה מזורזת וברמה גבוהה על ידי סגל הקורס לתפקידי שופטים ועורכי דין, לניסוח כתבי טענות משפטיים ולהופעה בבית משפט ומול קהל.

 

המשפט המבוים של שנת 2020 נשען על פרשת דניאל מעוז שהורשע ברצח הוריו בירושלים שנת 2011. קו ההגנה המרכזי של דניאל מעוז היה שאחיו התאום ניר מעוז הוא שביצע את הפשע המזוויע בהתבסס בין היתר על ממצאי DNA שנמצאו בזירת הפשע.  במהלך המשפט הפלילי, עו"ד דוד ברהום - סנגורו של דניאל מעוז השתתף בכתבות ובראיונות בעיתונות, ברדיו ובטלוויזיה ובמסגרתם האשים את הסנגור את ניר מעוז ברצח הוריו. בשל הפרסומים בתקשורת, על הנזקים שנגרמו לו בשל כך - ניר מעוז הגיש תביעה נזיקית בעילת לשון הרע נגד הסנגור בשנת 2015. לשכת עורכי הדין צורפה להליך כידיד בית משפט. פסק הדין התעכב באופן משמעותי. במהלך ההכנות למשפט המבוים – ניתן פסק דין שדחה את התביעה הנ"ל (נובמבר, 2019) ולכן המשפט המבוים עבר למתכונת של הליך ערעור אזרחי מבוים.  הקורס עצמו צורף להליך המבוים כידיד בית משפט ויוצג על ידי באי כוח מטעמו. התלמידים הגישו עיקרי טיעון בכתב לבית המשפט ברמה גבוהה.

 

התלמידים המשתתפים: השופטות מונא חאג' – ראשת בית הדין ואמל שחאדה. באות כוח המערער – ניר מעוז: עדי שחר, ספיר סיטבון ומעין רינד. ב"כ המשיב – הסנגור עו"ד דוד ברהום: יהל אוליאל, דב קנול ובר וקנין, ב"כ לשכת עוה"ד- ידיד בית משפט: עידית בר ורועי קנריק, ב"כ קורס המקצוע המשפטי : חן שמיר וגל חילו.

 

האירוע הוקדש לזכרו של יונתן זילברמן ז"ל, תלמיד הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן ומשתתף המשפט המבוים של הקורס בשנת 2016, ומשפחת זילברמן ואורחי המשפחה השתתפו באירוע. הוריו של יונתן -  ד"ר

הצבעת הקהל

ועו"ד רחל זילברמן וד"ר אורי זילברמן העניקו תרומה כספית להוצאות האירוע, וקיבלו מכתבי תודה.

 

באי כוח הצדדים לתיק האמיתי, עו"ד גיא אופיר – ב"כ ניר מעוז, ועו"ד איתן להמן- ב"כ עו"ד דוד ברהום – זומנו לצפות באירוע ושוחחו עם התלמידים. ככל הנראה ערעור צפוי להיות מוגש בפועל בתיק האמיתי במהלך חודש ינואר, 2020 או בסמוך לכך.

 

התלמידים הציגו הופעה איכותית במיוחד והעניקו השראה וחוויה אקדמית ולימודית לקהל. הקהל שימש כשופט שלישי באירוע באמצעות הצבעת דיגיטלית שנערכה בזמן היוועצות השופטות מחוץ לאולם. השופטת מונא חאג' קיבלה את הערעור. השופטת אמל שחאדה – דחתה את הערעור. הקהל הצביע ברוב קולות של 45 מול 22)  – לקבל את הערעור, ובהתאם בדעת רוב הוחלט על קבלת הערעור והטלת אחריות על הסנגור בעילת לשון הרע. בתום האירוע – המשתתפים קיבלו תעודות השתתפות.

 

 
 
 

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive