אודות

הקליניקה לתובענות ייצוגיות עוסקת במספר ערוצי פעילות:

 

פיקוח על הסכמי פשרה בתובענות ייצוגיות 

הקליניקה מפקחת על הסדרי פשרה המוגשים לבתי המשפט בתובענות ייצוגיות, באמצעות מעקב יומי אחר הסדרים המפורסמים בעיתונות. במקרים המתאימים לכך, כאשר מדובר בהסדרים שאינם ראויים, הוגנים או סבירים עבור חברי הקבוצה המיוצגת, הקליניקה מגישה את התנגדותה לאישור הסדרי הפשרה. במסגרת זו מייצגת הקליניקה ארגונים שונים המבקשים להתנגד לאישור הסדרי פשרה, מציפה בפני בתי המשפט את הבעיות הרבות העולות מהשימוש בהליך הייצוגי ומציעה פתרונות אפשריים.

 

הגשת תובענות ייצוגיות

הקליניקה פועלת להגשת תובענות ייצוגיות בנושאים בעלי חשיבות ציבורית מיוחדת. בין היתר, הגישה הקליניקה בשיתוף משרד עוה"ד גיל רון, קינן ושות', בקשה לבית המשפט המחוזי מרכז לאישור תובענה ייצוגית כנגד חברה קדישא (פתח-תקווה) (ת"צ 40693-11-16), בטענה לקיום מדיניות מפלה בקבורה של נפטרים יוצאי מדינות חבר העמים לשעבר. כמו-כן הגישה הקליניקה בשיתוף משרד עוה"ד גיל רון, קינן ושות', בקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגד בתי החולים הדסה הר הצופים, הגליל, העמק וסורוקה (ת"צ 37161-06-08) בטענה לקיום מדיניות הפליה פסולה להפרדתן של נשים ערביות בחדרי האישפוז. 

 

הגשת עמדות לבתי משפט בתיקים עקרוניים

הקליניקה פועלת באופן יזום על מנת לאתר תיקים עקרוניים בבית המשפט העליון ובבית הדין הארצי לעבודה, ובמקרים המתאימים לבקש להצטרף להליך על מנת לייצג את האינטרס הציבורי.

 

פעילות בנושאי מדיניות וחקיקה

הקליניקה לתובענות ייצוגיות הגישה לוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת את עמדתה בנוגע לתיקון מס' 15 לחוק תובענות ייצוגיות. התיקון המוצע מבקש לשנות את סעיף 30(2) לחוק תובענות ייצוגיות, הקובע כי שר המשפטים יכול להוסיף על התוספת השנייה לחוק, כך שבמקום המילה "להוסיף", תופיע המילה "לשנות". משמעות התיקון היא ששר המשפטים יוכל לצמצם את התוספת השנייה ולמחוק ממנה עילות וחיקוקים מבלי לעבור הליך חקיקה מסודר במליאת הכנסת, אלא על דרך של חקיקת משנה. לעמדת הקליניקה, מתן אפשרות לשר לצמצם במחי יד את עילות התביעה ורשימת החיקוקים בגינן ניתן להגיש תובענות ייצוגיות, תפגע בוודאות הקיימת בשוק עבור הנתבעים בענף זה, ותהווה מדרון חלקלק שיאפשר לנתבעים חזקים לנסות ולהשפיע על רשימת העילות המנויה בתוספת, ובכך לפגוע בזכות הגישה של התובעים לממש את זכותם באמצעות תובענה ייצוגיות. בעקבות השתתפותה של הקליניקה בדיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט נוסח התיקון שונה, כך ששר המשפטים יוכל לשנות רק פרטים בתוספת שנוספו בצו. 

 

הקליניקה פועלת במספר מישורים על מנת לקדם נושאי מדיניות וחקיקה. כך למשל, הקליניקה קידמה את תיקון מס' 10 לחוק תובענות ייצוגיות, שעבר בסוף שנת 2016, והיה התיקון המשמעותי ביותר לחוק. הקליניקה לקחה חלק בהליך התקנת תקנות האגרות בתובענות ייצוגיות, במטרה להשפיע, בין היתר, על סכומי האגרות ועל הנושאים שיהיו פטורים מתשלום האגרה.

 

פעילות אל מול גופים ממשלתיים הפועלים בתחום התובענות הייצוגיות

בחודש מרץ 2024, לאחר קיפאון של חודשים רבים, פעלה הקליניקה להגשת עתירה לבג"ץ בעניין חידוש כתבי המינוי של חברי הקרן למימון תובענות ייצוגיות. בעקבות הגשת העתירה חודשו כתבי המינוי והקרן למימון תובענות ייצוגיות חזרה לפעילות.

הקליניקה מנהלת מגעים ומעקב אל מול גופים ממשלתיים הפועלים בתחום התובענות הייצוגיות, ובין היתר מול הקרן לחלוקת כספים הנפסקים כסעד אשר הוקמה מכוח סעיף 27(א) לחוק תובענות ייצוגיות, לשם שיפור וטיוב הליך חלוקת הכספים, וכן מול הנהלת בתי המשפט לשם שיפור וטיוב פנקס התובענות הייצוגיות. 

 

 

מחקר בתחום התובענות הייצוגיות

הקליניקה מנהלת מערך מחקר אשר במסגרתו נבחנות סוגיות עקרוניות הנוגעות לשימוש הנעשה בכלי הייצוגי בבתי המשפט בישראל. כך מבקשת הקליניקה להצביע על בעיות החוזרות ונשנות בכלי הייצוגי ולהציע הצעות לפתרונן.

 

הנגשת המידע אודות התובענה הייצוגית לציבור הרחב

באמצעות אתר הקליניקה, שהוא אתר ייחודי בנושא תובענות ייצוגיות, מסופק לציבור מידע זמין בנוגע למכשיר התובענה הייצוגית. כך, מקווה הקליניקה לעודד את הציבור לעשות שימוש בכלי זה במגוון רחב של נושאים, ביניהם גם נושאים חברתיים. האתר מכיל אינפורמציה רבה אודות ההליך הייצוגי, יתרונותיו, חסרונותיו ואופן ניהולו המיוחד. כמו כן מכיל האתר מידע אודות הזכויות המגיעות לחברי הקבוצה המיוצגת במסגרת תובענה ייצוגית. בנוסף, הקליניקה מנהלת את בלוג תוב(ע)נות ייצוגיות, במסגרתו מפורסמים ניירות עמדה בראי תובענות ייצוגיות ורשימות קצרות מטעם גורמים בולטים מהפרקטיקה ומהאקדמיה. 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>