ת"צ 6658-12-15 פולר מערכות אלקטרוניות בע"מ נ' שלמה החזקות בע"מ

בקשה לאישור תובענה ייצוגיות שהוגשה בגין חיוב ביתר של לקוחות שירותי הליסינג התפעולי בגין פוליסה לביטוח רכב חובה. בחודש מאי 2018  הגישה הקליניקה, בשם המועצה הישראלית לצרכנות, התנגדות להסדר הפשרה. בעקבות ההתנגדות ולאור המלצות חוות דעת הבודקת שמונתה, הסדר הפשרה תוקן, תוך שיפור מנגנוני הפיקוח על מימוש ההסדר. בחודש מאי 2021  ניתן פסק דין המאשר את ההסדר המתוקן ומורה על הוצאות בגובה 75,000 ש"ח לטובת המועצה נוכח תרומתה. לאורך השנים הקליניקה עוקבת אחר דוחות המימוש. בחודש יולי 2023 פורסם דוח מימוש רביעי אשר הצביע על ירידה ניכרת באחוזי המימוש, אשר נמשכה גם בדוח המימוש החמישי שהוגש על ידי הבודקת בחודש פברואר 2024.

הקליניקה הגישה בשם המועצה הישראלית לצרכנות את עמדתה ביחס לשני הדוחות האחרונים שהוגשו, ועמדה על כך שהירידה הניכרת באחוזי המימוש (אשר עמדו בשנים הראשונות להסדר על מעל ל-50% מימוש) מצביעות על כך שההסדר במתכונתו הנוכחית מיצה את יכולת המימוש שלו. המועצה התייחסה לממצאי הבודקת בדוחות שהוגשו, אשר הצביעה על כך שהסיבות לירידה באחוזי המימוש מצויות בכך שחברות הקבוצה אשר לרשותן עומד סך גדול של ימי מימוש, הן חברות, אשר המוצר המוצע במסגרת ההסדר אינו מתאים לדרכי עבודתן ודורש מהן תשלום משמעותי בעקבות השתתפות עצמית ורכיבים נוספים.

הקליניקה עמדה על כך שלפי ממצאי הבודקת המשיבה שמה רגליים לביצוע ההסדר בדרכים שונות, התנגדה להצעת הבודקת לאפשר מימוש חוזר לחברי קבוצה שכבר מימשו את זכותם, וגרסה כי יש להורות לבודקת לבצע בדיקות נוספות בנוגע לזהות חברות הקבוצה הנותרות וצרכיהן ושווי מימוש ההסדר עד כה, ובהתאם לכך להורות על פתיחת ההסדר והתאמת הסדר הפשרה לצרכי החברות הנותרות. עוד הבהירה הקליניקה כי באם המשיבה תסרב לשתף פעולה עם יצירת הסדר פשרה משלים, הרי שיש להורות על העברת יתרת כספי המימוש לקרן לתובענות ייצוגיות.

תגובת המבקשת והמשיבה לדו"ח המימוש החמישי תוגש בימים הקרובים (אפריל 2024).

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>