ת"צ 40693-11-16 אברוקין נ' חברת קדישא (גחש"א) פ"ת

בקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה בחודש נובמבר 2016 בשיתוף משרד עוה"ד גיל רון, קינן ושות, לבית המשפט המחוזי מרכז. הבקשה הוגשה כנגד חברת קדישא (פתח-תקווה) בטענה לקיום מדיניות מפלה בקבורה של נפטרים יוצאי מדינות חבר העמים לשעבר. ביום 24.6.2021 ניתנה החלטת בית המשפט המאשרת את התובענה כייצוגית. בית המשפט קבע כי קבורתם של יוצאי ברית המועצות בחלקות נפרדות מיתר הנפטרים בבית העלמין מהווה הפליה. נקבע כי הקבורה הנפרדת נעשתה באופן אוטומטי, לפי ארץ הלידה, מבלי להתחקות אחר עמדתו של הנפטר או בני משפחתו בשאלת מיקום הקבורה. בית המשפט דחה את הטענה כי המטרה בחלקות הייעודיות הייתה לאפשר ליוצאי ברית המועצות להציג את תמונת הנפטר על גבי המצבות, חרף האיסור ההלכתי על כך תוך שקבע כי "ההפרדה נעשתה מתוך גישה פטרונית וסטריאוטיפית כלפי יוצאי ברית המועצות". במהלך השנה נערך גישור בפני המגשר עו"ד רם כספי שהסתיים ללא הצלחה.

במהלך חודש פברואר 2024 התקיימו דיוני הוכחות בשלב התביעה, במסגרתם נחקרו מומחי התביעה, פרופ' שי דנציגר, אשר הגיש חוות דעת שביצעה סקר בקרב 500 יהודי ברית המועצות בנוגע לעוצמת הפגיעה כתוצאה מהפרקטיקה המפלה בה נהגה התובעת, ד"ר אנה פרישיצקי, סוציולגיות-אנתרופולוגית המתמחה ביהדות ברית המועצות, אשר הגישה חוות דעת שהתבססה על ראיונות עומק שנערכו עם חברי קבוצה, בני משפחות הנפטרים, והתובע המייצג, מר ניקי זינצ'נקו. כמו כן, נחקרו עדי הנתבעת, וכן המומחית מטעמה, הסוקרת ד"ר מינה צמח, אשר הגישה חוות דעת נגדית לזו של פרופ' שי דנציגר.

החקירות בתיק הסתיימו ובימים אלה מוגשים סיכומי הצדדים לבית המשפט (כב' המשנה לנשיאה השופטת חנה קיציס). פסק דין בתובענה צפוי להינתן עד סוף שנת 2024.

חוות הדעת והסקר נתמכות במימון הקרן למימון תובענות ייצוגיות, עד לסך של 60,000 ש"ח.

 
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>