הקליניקה לצדק סביבתי והגנה על זכויות בעלי חיים

אילוסטרציה

כמו רוחות ושקיעת חמה, היה לנו הטבע הפראי מובן מאליו עד שקידמה החלה לחסל אותו...אנו מתעללים באדמה כי היא בעינינו רק מוצר השייך לנו. כשנראה את האדמה כחברה אליה אנו שייכים – אולי נתחיל להשתמש בה באהבה ובהערכה.

                                                                                                אלדו ליאופולד/יומנו של מחוז חול

 

אלדו ליאופולד, אחד מאבות התנועה הסביבתית, הצביע כבר לפני כמאה שנה, על הסכנה הטמונה מניצול יתר של הסביבה והתייחסות אליה כאל מוצר סחיר. דבריו מהדהדים עתה ביתר שאת, אל מול משבר האקלים החמור שאנו נמצאים בסיפו. הבנה זו של הסביבה כמשאב כלכלי, מחייבת לשאול מי מרוויח מניצולה ומי מפסיד מכך. בהתאם, הקליניקה שואלת שאלה זו. כך למשל, בתביעה ייצוגית תקדימית שהגישה הקליניקה נגד 30 גורמים מזהמים באזור מפרץ חיפה, נתבעים פיצויים עבור תושבי האזור שחלו במחלות סרטן ריאה ולימפומה שאינה הודג׳קין כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר. בתביעה נטען שהנתבעים זיהמו במשך שנים את האזור, תוך שהם חוסכים באמצעים שיכלו להביא להפחתת הזיהום. במקרה אחר מסייעת הקליניקה לתושבים למנוע מחברה פרטית להקים מכרה פוספטים סמוך לבתיהם, זאת על אף שמשרד הבריאות מתריע כי הדבר יגרום לפגיעה בבריאותם ובחייהם. בנוסף וכחלק מהניצול הסביבתי, גם בעלי החיים נתפסים לא אחת כמוצר למטרות רווח ולא כמי שזכאים לכבוד, לחמלה ולחיים חופשיים מכאב וסבל. גם בנושא זה הקליניקה מבקשת לאתגר את תפיסת בעלי החיים כקניין, ולקדם את ההגנה עליהם במגוון כלים ואסטרטגיות. לדוגמא, הקליניקה פועלת לביטול החזקת תרנגולות בכלובים בתעשיית הביצים, אחת מצורות ההחזקה האכזריות של בעלי חיים במאה ה-21, השוללת מהתרנגולות כל צורך טבעי. כך גם פועלת הקליניקה להכרה בזכויות מהותיות לביסוס המעמד המשפטי-מוסרי של בעלי החיים, כמי שראויים להגנה למענם הם, ללא קשר לתועלת המופקת מכך לאדם. הקליניקה מעניקה ייעוץ משפטי לארגוני חברה אזרחית ואקטיביסטים/יות, מלווה תחקירים ופועלת להגברת האכיפה של חוקי צער בעלי חיים והגנת חיות הבר, ומקדמת בטחון תזונתי ומדיניות מזון מקיימת נוכח משבר האקלים.

 

העבודה בקליניקה נוגעת בתחומי משפט רבים ומגוונים וביניהם: המשפט המינהלי, המשפט החוקתי, המשפט האזרחי (כגון נזיקין, קניין ותובענות ייצוגיות), דיני התכנון והבניה ודיני סביבה והגנת בעלי חיים. הסטודנטים והסטודנטיות מעורבים/ות בכל קשת הפעילויות הכרוכות בטיפול בתיק: מהשתתפות בפגישות הכנה, המשך בניתוח המשפטי ובכתיבת כתבי טענות; ביצוע מחקרים משפטיים וניתוחם בחוות-דעת ובניירות עמדה; ניסוח הצעות חוק וליווי שלהן במסגרת ההליך הפרלמנטרי בכנסת ועוד.

 

המשפט הסביבתי ודיני הגנת בעלי החיים הם ענפים מתפתחים ומרתקים בעשייה המשפטית, כמו גם במחקר האקדמי. החלק העיוני בקליניקה כולל היכרות עם החשיבה הסביבתית העכשווית ויסודות בזכויות בעלי חיים, תוך בחינת ההקשרים הפוליטיים והחברתיים של סוגיות אלו ונקודות ההשקה ביניהן.

 

הקליניקה מהווה חלק מתכנית קולר-מנמון לזכויות ורווחת בעלי-חיים בפקולטה למשפטים.

 

סגל הקליניקה

  עו"ד ערן צין עו"ד אמנון קרן
  ד"ר ערן צין מנחה אקדמי וקליני    עו"ד אמנון קרן מנחה קליני

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>