פעילות והישגים

הישגים
  • תיקים נבחרים מהשנים האחרונות
  • פעילות והישגים נבחרים מהעבר

 

הקליניקות מטפלות במאות לקוחות מדי שנה, ומקדמות עשרות נושאים עקרוניים לחברה בישראל  והנוגעים, רובם ככולם, לאוכלוסיות מוחלשות ומודרות. להלן מספר דוגמאות מן השנה האחרונה הממחישות את פעילות הקליניקה:

 

תביעת פיצויים לחולים במחלות שנגרמו מפעילותם של מפעלים מזהמים

הקליניקה לצדק סביבתי והגנה על זכויות בעלי חיים הגישה בקשה תקדימית לאישור תביעה ייצוגית נגד 30 מפעלים, תעשיות ונמלים מזהמים בחיפה, בגין תחלואה במחלות סרטן שנגרמה לתושבי אזור חיפה כתוצאה מזיהום האוויר החמור באזור.

 

ביטול תקנות הקורונה מכוחן הוצאו אלפי עובדות לחל"ת

הקליניקה לזכויות עובדים הגישה עתירה לביטול תקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) (עבודת נשים) – תקנות שאפשרו להוציא לחופשה ללא תשלום עובדות בהריון, בחופשות לידה, ובטיפולי פוריות ללא קבלת היתר מיוחד. העתירה הובילה לפסק דין אשר ביטל את התקנות תוך המלצה כי נציגי המדינה יתייצבו לדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בהשתתפות העותרות, ידונו בהשלכות התקנות על אלפי עובדות שכבר הוצאו לחל"ת מכוחן ויציעו פתרונות

 

ביטול הסדר הפיקדון של מבקשי מקלט

הקליניקה לזכויות פליטים הגישה עתירה לבג"צ נגד הסדר  שחייב את מעסיקיהם של מבקשי מקלט לנכות 20% משכרם לטובת פיקדון שיימסר להם עם עזיבתם את הארץ. במסגרת העתירה  קבע בג"ץ כי ההסדר אינו חוקתי והורה על השבת כספיהם של העובדים מבקשי המקלט בתוך 30 ימים.

 

מניעת ניצול צרכני של קשישים

הקליניקה לזכויות ניצולי שואה וא/נשים בזקנה ייצגה שלושה לקוחות זקנים של החברה אשר חויבו על ידה בגין שרות אותו כלל לא רצו לרכוש.  בית המשפט קיבל את התביעה, הורה על החברה להשיב ללקוחותיה סך של 700,000 ₪ ופסק שהחברה אינה רשאית  לחייב את לקוחותיה בגין חיובים עתידיים על סך של כ-700,000 ₪ נוספים.

 

זיכוי נאשמים אשר הורשעו בגין איום בהתאבדות

הקליניקה לזכויות בהליך הפלילי הגישה לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על הרשעתה של אשה קשת יום בעבירת האיומים (ס' 192 לחוק העונשין). הערעור התקבל ובפסק דין תקדימי זיכה בית המשפט את הנאשמת וקבע כי איום בהתאבדות אינו מגבש את יסודות עבירת האיומים.

 

הגנה על נאשמים שנפלו קורבן לאלימות משטרתית

בעקבות ערעור שהגישה הקליניקה לזכויות בהליך פלילי לביהמ"ש העליון נקבע כי לא ניתן להגיש כתב אישום נגד אזרח בסיטואציה שבה יש תלונות הדדיות של אזרח ושוטר כאשר תלונת האזרח על תקיפת שוטר לא התבררה. במקרים אלה, קבע בית המשפט העליון, יש להקפיא את ההליך הפלילי כנגד האזרח עד לתום בירור התלונה.

 

תביעת פיצויים למפגינים שנעצרו ע"י המשטרה באופן בלתי חוקי

בעקבות שתי תביעות נזיקין שהגישה הקליניקה לזכויות אדם בשם קבוצה של מפגינים כנגד המשטרה על פיזור בלתי חוקי של הפגנה, פסק בית המשפט פיצוי לכל אחד מהמפגינים ובכך קיבל באופן תקדימי את טענת התובעים כי הם זכאים לפיצוי על עצם הפרת הזכות להפגין.

 

מניעת כליאה וגירוש בכפיה של מבקשי מקלט

במסגרת ערעור שהגישה הקליניקה לזכויות פליטים נגד כליאתם של אזרחי אריתריאה וסודן, בגין סירובם לעבור למדינה שלישית מכוח הסכמים חסויים, פסק ביהמ"ש כי אין לכלוא את מי שמסרב לעזוב. לאחר שתיקנה הממשלה את ההסכמים כך שיאפשרו גירוש בכוח למדינה שלישית, הגישה הקליניקה עתירה לבית המשפט העליון כנגד גירוש מבקשי המקלט בכפיה. עתירות אלו נענו לבסוף בהודעת המדינה באפריל 2018 כי הליך הגירוש אינו עומד על הפרק, וזאת בשל נסיגת המדינות השלישיות מההסכם.

 

איסור על שימוש בניתוקי מים כאמצעי לגביית חובות

הקליניקה לזכויות אדם הגישה עתירה לבג"צ בשם עשרה עותרים כנגד השימוש בניתוקי מים כאמצעי לגביית חובות. בעקבות העתירה (ועתירות אחרות), אישרה הכנסת כללים האוסרים על ניתוקי מים, בכפוף למספר תנאים.

 

הגנה על בעלי חיים מפני התעללות

הקליניקה לצדק סביבתי והגנה על זכויות בעלי חיים והקליניקה לתובענות ייצוגיות הגישו, בשם המועצה הישראלית לצרכנות, התנגדות להסדר פשרה בבקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד חברת זוגלובק שבמשחטה שהפעילה נחשפה התעללות בבעלי חיים. בעקבות הליך זה תוקן הסדר הפשרה, כך שהוגדל סכום הפיצוי מ-500,000 ₪ ל- 1,500,000 ₪ תוך קביעה כי הסכום ישמש "לטובת הגנה על זכויות בעלי חיים".

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>