זכויות פליטים

זכויות פליטים
  • מי אנחנו
  • פעילות והישגים
  • דוחות שנתיים
  • כתבו עלינו

 

הקליניקה נוסדה בשנת 2003 והיא התכנית הוותיקה בישראל המעניקה סיוע משפטי לפליטים ולמבקשי מקלט. הקליניקה הוקמה מתוך הכרה שמספרם העולה של מבקשי המקלט ומהגרי העבודה המגיעים לישראל ועמדת הנחיתות בה הם נמצאים במגעם עם רשויות המדינה וגורמים פרטיים כאחד, לצד קשיי הקיום שלהם, פותחים פתח לניצול, התעמרות ופגיעה בזכויות אדם בסיסיות.


פעילות הקליניקה כוללת הגנה על חירויות שונות של הפליטים ומבקשי המקלט, כגון מעקב והגשת עתירות, בצוותא עם ארגוני זכויות אדם, ביחס לתכנים וליישום של החוק למניעת הסתננות, וכן ביחס לתנאי המחיה במתקני השהיה והמעצר של המסתננים ולתנאים הניתנים לפליטים במסגרת תכניות גירוש שונות. בנוסף, מגנה הקליניקה על זכויות יסוד נוספות של הפליטים ומבקשי המקלט, כגון הזכות לשירותים רפואיים, לשירותי חינוך ורווחה, לייעוץ משפטי, לאי רדיפה על רקע נטיה מינית, לחיי משפחה ולאי הסתרת מידע מצד רשויות המדינה.


במהלך השנים היה לקליניקה תפקיד מרכזי בעיצוב היבטים שונים של דיני המקלט בישראל, באמצעות קידום חקיקה, השגת פסקי דין תקדימיים, הגשת עתירות לבג"צ והצגת ניירות עמדה לרשויות המדינה. את הידע בנושאי הפליטים בישראל פורסת הקליניקה גם באתר שיתוף הידע בנושאי פליטים, אשר הוקם ומתוחזק על ידי הקליניקה, ומהווה במה להחלפת ידע בין עורכי דין המייצגים פליטים ומבקשי מקלט.


הסטודנטים המשתלבים בפעילות הקליניקה לומדים את האמנה הבין-לאומית בדבר מעמדם של פליטים, אשר ישראל חתמה עליה לפני למעלה מחמישים שנה, אך טרם עיגנה אותה בחקיקה פנימית, וכן אמנות בין-לאומיות נוספות, כל זאת לצד חוקי ההגירה בישראל. הפעילות בקליניקה מקיפה לפיכך את תחומי זכויות האדם והמשפט החוקתי, הדין הבין-לאומי והמשפט המנהלי. כמו כן כוללת הפעילות רכישת כלים מעשיים, כגון היכולת להעריך את אמינות הפונים, התגברות על פערי שפה ותרבות וניתוח התנאים במדינות המוצא של הפליטים.


הקליניקה משתפת פעולה עם עורכי-דין מהמגזר הפרטי במסגרת תכניות פרו-בונו, מארחת מומחים שונים בנושאי פליטים והגירה, מהאקדמיה ומארגוני זכויות האדם בארץ ובעולם ומקיימת קשרי גומלין עם בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה, כמו גם עם תכניות מקבילות באוניברסיטאות בחו"ל. עבודת הקליניקה מתאפשרת גם הודות לסיוע של מתורגמנים לשפות השונות אותן דוברים הלקוחות שלנו.


​סגל הקליניקה:

עו"ד ד"ר יובל לבנת - מנחה אקדמי

עו"ד ענת בן דור,מנחה קלינית

 עו"ד אירה רוזינהמנחה קלינית

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive