הקליניקה לזכויות פליטים

הקליניקה לזכויות פליטים
  • מי אנחנו
  • דוגמאות לפעילות בשנים האחרונות
  • הקליניקה לזכויות פליטים בתקשורת

 

התכנית לזכויות פליטים פועלת לקידומה של מערכת מקלט הוגנת בישראל, ולהגנה על זכויות האדם של מבקשי מקלט ופליטים, במגוון דרכים. הקליניקה מייצגת מבקשי מקלט ופליטים בהליכי שחרור ממשמורת, בהליכי מקלט או הסדרת מעמד מטעמים אחרים, ובהליכים שונים להגנה על זכויות אזרחיות וכלכליות; מגישה ניירות עמדה בנושא מדיניות המקלט בישראל; מובילה עתירות בנושאים עקרוניים בבג"ץ; ושותפה למאבקם של ארגונים אזרחיים מרכזיים למען קידום חקיקה בתחום.

 

סטודנטים המשתתפים בקליניקה לוקחים חלק משמעותי בטיפול בתיקים השונים, הן מול הערכאות השיפוטיות והן מול משרדי הממשלה הרלוונטיים. פעילותם כוללת הכנת בקשות מקלט וכתבי טענות, ייצוג בראיונות ושימועים ברשות האוכלוסין וההגירה, פיתוח האסטרטגיה בתיקים והכנתם לטיעון בעל פה, והתלוות אל עורכי הדין לדיונים.

 

לצד העשייה המשפטית, משתתפים הסטודנטים בשיעורים עיוניים אשר עוסקים בסוגיות ליבה בתיאוריה של הגירה, דיני הגירה, דיני פליטים ומדיניות מקלט. הדיון בכיתה מתמקד בפרשנות הדין הבינלאומי ובפרט – אמנת הפליטים, ובמתח הטבוע בדיני הגירה בין עקרון ריבונות המדינה לבין האופי האוניברסלי של זכויות האדם, לרבות של המהגרים ומבקשי המקלט. בנוסף עוסקים השיעורים בתפקיד עורכ/ת הדין החברתי/ת: בכלל זה נידונות טקטיקות, אסטרטגיות ודילמות של עורכי דין חברתיים, ושיתופי הפעולה של עורך הדין החברתי עם גורמים אקטיביסטיים או ממסדיים מחוץ לעולם המשפט.

 

​סגל הקליניקה

 
עו"ד מיכל רובינשטיין
ד"ר יובל לבנת מנחה אקדמי עו"ד ענת בן דור מנחה קלינית  עו"ד מיכל רובינשטיין מנחה קלינית
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>