ת"צ 62868-10-13 אהרן דב מונדרי נ' זוגלובק שיווק בע"מ

ההליך מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים ועניינו בשלוש בקשות לאישור תובענה ייצוגית שהוגשו נגד חברת זוגלובק, בעקבות כתבה ששודרה בתכנית "כלבוטק" בשנת 2013 ותיארה פגיעה בבעלי חיים, בניגוד לדין, במשחטה ביישוב שלומי שהייתה בבעלותה. לצפייה בתחקיר | לקריאת הבקשה לאישור התובענה כייצוגית.

על אף ששלוש הבקשות נדונו במאוחד, והליך הגישור נוהל, לכאורה, ביחס לכל הבקשות, הסדר הפשרה שהוגש לאישורו של בית המשפט נחתם ביחס לבקשה אחת בלבד, והוסכם בו כי שתי הבקשות האחרות יידחו. 

 

במסגרת ההסדר, התחייבה זוגלובק לתרום תרומה כספית בסך 500,000 ש"ח לארגון "תנו לחיות לחיות", לתרום מוצרי מזון בשווי של 500,000 ש"ח לכלביות באזור הצפון, וכן להעניק הנחות בסכום כולל של 1.5 מיליון ש"ח בגין רכישת מוצרים שאינם מוצרי בשר המותאמים לטבעוניים ואשר יושקו במהלך החודשים ינואר-פברואר 2018.

ביום 15.11.2017 הגישה הקליניקה לתובענות ייצוגיות התנגדות להסדר הפשרה, בשיתוף הקליניקה לצדק סביבתי ולהגנה על זכויות בעלי חיים, ובשם המועצה הישראלית לצרכנות. לקריאת ההתנגדות שהוגשה על ידי הקליניקה.

בהתנגדות נטען כי אין לאשר את הסדר הפשרה המוצע, שאינו ראוי הוגן או סביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה. בתמצית נטען, כי התחרות שככל הנראה נוצרה בין עורכי הדין בהליך ואי הסכמה באשר לניהול הליך הגישור, יצרו "מרוץ לתחתית". קיים חשש כי בעיית הנציג, שהינה בעיה אינהרנטית להליך התובענה הייצוגית, ובפרט לשלב הסדר הפשרה, החריפה במיוחד בנסיבות אלה; כי הסדר הפשרה נעדר פרטים החיוניים לבחינת הסדר הפשרה ואישורו; כי ההטבות הניתנות במסגרת ההסדר - הנחות על מוצרים שאינם מכילים בשר ושטרם שווקו, וכן תרומת מוצרי מזון לכלביות - מעוררות קשיים ניכרים. הטבות אלו אינן מעניקות פיצוי של ממש לחברי הקבוצה הנפגעת ולא ניתן להעריך את שוויין האמיתי; כי ביחס לרכיב בפשרה המתייחס למזון שייתרם לכלביות, אין כל זיקה בין הפיצוי למטרה הציבורית העומדת ביסוד בקשת האישור וכי הסדר הפשרה המוצע נעדר התחייבות של המשיבה למניעת הפרות עתידיות של דיני הגנת הצרכן והגנת בעלי החיים ביחס למוצריה, כמו גם פירוט הפעולות בהן היא נוקטת על מנת למנוע הישנות של התופעות המתוארות בתובענה.

 

לאחר שהוגשה התנגדות מטעם המועצה, הוגשה חוות דעת מטעם הבודק ונערכו מספר דיונים בפני בית המשפט המחוזי בירושלים, הוגש הסדר פשרה מתוקן.

במסגרת ההסדר המתוקן סכום הפשרה גדל מ- 500,000 ש"ח ל- 1,500,000 ש"ח והועבר לקרן לניהול וחלוקת כספים שהוקמה מכוח סעיף 27א לחוק. בנוסף, הצדדים וויתרו על הנחות במוצרים ותרומת מזון לכלביות, ותחת זאת הסכימו על תרומת מוצרי מזון לעמותות.

​לאחר הגשת עמדות הצדדים ביחס להסדר המתוקן – ההסדר המתוקן אושר בפסק דין.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>