ת"צ 6267-09-17 חיים יוגב נ' ג'וי מועדון כושר וספורט בע"מ

עניינו של ההליך בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה נגד חברת גו'י מועדון כושר וספורט בע"מ, בגין הטענה כי התקינה מצלמות אבטחה נסתרות במלתחות הגברים במועדון הכושר. בהתאם לאמור בבקשת האישור, בחודש אוגוסט 2017, משטרת ישראל פשטה על מועדון הכושר, פירקה את המצלמות, ובין היתר, מצאה תיעוד מצולם של לקוחות המועדון. בבקשה נטען כי התנהלות המשיבה מהווה פגיעה בפרטיות חברי הקבוצה, בניגוד לחוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981, ובניגוד להנחיית הרשות להגנת הפרטיות בנושא, וכן הטעיה בניגוד לחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981 ורשלנות.

בטרם הוגשה תגובת המשיבה לבקשה לאישור התובענה כייצוגית, הגישו הצדדים לבית המשפט בקשה לאישור הסדר פשרה. לקריאת הבקשה לאישור ההסדר.

 

על פניו, קיימים מספר קשיים בהסדר הפשרה שהוגש. זאת, בין היתר, לאור היחס בין הנזק שנגרם לכאורה לחברי הקבוצה המיוצגת, לבין שווי ההטבה הניתנת להם בהסדר הפשרה. יחד עם זאת, הואיל ולצד בקשת האישור שבנדון הוגשו שתי בקשות אישור נוספות באותו עניין (ת"צ 6799-09-17 אוראל מיכאל חגואל, עו"ד נ' גו'י מועדון כושר וספורט בע"מ ות"צ 63193-09-17 ישראל (רלי) מרגליות נ' ג'וי מועדון כושר וספורט בע"מ), טענה הקליניקה, בשם המועצה הישראלית לצרכנות, כי יש להכריע תחילה בבקשה שהוגשה מכוח סעיף 7(ב), ורק לאחר מכן לדון בבקשה לאישור הסדר הפשרה שהוגשה אך ביחס לאחת התובענות. לבקשת ההצטרפות והעמדה שהוגשה מטעם המועצה הישראלית לצרכנות.

 

שעה שמוגשות מספר בקשות לאישור תובענה ייצוגית באותו ענין, מחריפה בעיית הנציג הקיימת ממילא בתובענות ייצוגיות וגובר החשש מפני הסדרי פשרה שאינם ראויים. התחרות בין הבקשות השונות מאפשרת למשיבה-הנתבעת לבחור באחת הבקשות ולהגיע להסדר פשרה שתנאיו הם הטובים ביותר מנקודת מבטה של המשיבה. התחרות בין הבקשות מרעה, לפיכך, את מצבם של חברי הקבוצה המיוצגת. לכן המועצה טענה כי יש להכריע בתחרות זאת, טרם הדיון בהסדר הפשרה שהוגש.

 

בדיון שהתקיים ביום 25.2.18 בפני בית המשפט המחוזי מרכז, כבוד השופטת הדס עובדיה, בית המשפט התיר את השתתפות המועצה בדיון תוך שהתייחס לעניין ה-reverse auction וקבע כי מדובר בשיקול כבד משקל.

 

"המועצה להגנת הצרכן סבורה כי במצב הדברים שנוצר, התחרות בין המבקשים בהליכים השונים "תוזיל" את מחיר הפשרה למשיבה, אשר תוכל לבחור, לצרכי ההתקשרות בהסדר פשרה את המבקש הנוח ביותר מבחינתה, עקב התופעה המכונה reverse auction. במצב הדברים הקיים מתגבר עוד יותר החשש שבעיית הנציג הטבועה בהליך התובענה הייצוגית ממילא מעוררת, וביתר שאת ביחס להסדר הפשרה. על כן סבורה המועצה לצרכנות שאין מקום לדון בבקשה לאישור הסדר פשרה בטרם קבלת החלטה לפי סעיף 7(ב) לחוק.

שיקולים אלה הם שיקולים כבדי משקל. עיקרם נעוץ במחרב הגיאומטרי שנוצר עם קיומן של שלוש בקשות אישור ובקשה אחת לאישור הסדר פשרה עם המבקש באחת מהן..."

 

בהתאם לעמדת המועצה, בית המשפט הורה על מחיקת שתיים מהבקשות, ומכאן גם על מחיקת הבקשה לאישור הסדר פשרה שהוגשה. לפרוטוקול הדיון והחלטת בית המשפט.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive