מערך קידום הסטודנטים הערבים בפקולטה

אילוסטרציה

لقراءة النص باللغة العربية, اضغطوا هنا

 

"הגיוון החברתי לא יצמח מעצמו; יש לטפח אותו" פרופ' נטע זיו, נציבת השוויון של אוניברסיטת תל אביב

הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן שמחה בגיוון הסטודנטים שלה. בשנים האחרונות מרקם הסטודנטים בפקולטה מתקרב יותר לשיקוף הגיוון הרב בחברה הישראלית. אנו מאמינים שסביבת לימודים מגוונת לא רק נדרשת לקידום השוויון בחברה הישראלית, אלא אף מביאה לחוויית לימודים עשירה יותר, ולבסוף מכשירה משפטנים/יות טוב/ות יותר ומוכנים/ות יותר למציאות הישראלית המורכבת.

בהקשר זה, מתוך ההכרה שסטודנטים ערבים נתקלים באתגרים ייחודיים עם כניסתם ללימודי המשפטים – אתגרים מבניים, זהותיים ושפתיים בעיקרם –  פיתחה הפקולטה מערך נרחב לסיוע וקידום סטודנטים אלו, כדי לאפשר להם לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם במהלך הלימודים.

להלן מרכיביו העיקריים של המערך:

 

מכינת "צעד לפני כולם" – מבוא למשפט ישראלי וסדנאות מיומנויות למידה: קורס קדם אקדמי מרוכז, בו נחשפים הסטודנטים לקורסי הליבה של השנה הראשונה לפני תחילת שנת הלימודים.  בנוסף, במהלך הקורס מתנסים הסטודנטים בכתיבה משפטית ורוכשים כלים במיומנויות למידה. סטודנט שמשתתף בקורס וניגש לבחינה הסופית מקבל 4 ש"ס קרדיט. ציון הבחינה הסופית ישוכלל לממוצע הציונים הכולל של התואר.

 

מערך ההדרכה האישית: תלמידים הזקוקים לכך, יכולים ליהנות מליווי אישי לאורך השנה, הניתן על-ידי מדריכים מסגל ההוראה והמחקר בפקולטה. ההדרכה בנויה מעבודה פרטנית, במסגרתה רוכשים הסטודנטים כלים להתגבר על הקשיים האקדמיים אותם הם חווים, וכן מקבלים הדרכה לשיפור כישורי הביטוי בכתב ובעל פה. קול קורא להגשת מועמדות למערך ההדרכה האישית מתפרסם לפני תחילת שנת הלימודים. את הקול הקורא לשנת הלימודים תשפ"א תוכלו למצוא כאן. סטודנטים יכולים להמשיך ולפנות בבקשה לקבל סיוע אף במהלך השנה.

יצוין, כי קודם למערך ההדרכה האישית פעלה בפקולטה למעלה מעשור תכנית החונכות האישית בחסות קרן "עמי דוויק למען הנוער" לזכרו של השופט עמיחי דוויק ז"ל, במסגרתה חנכו סטודנטים מצטיינים משנים מתקדמות סטודנטים משנה א'. הרחבת התכנית למערך ההדרכה הנוכחי הינה במידה רבה תולדה של הצלחת תכנית זו. מידע על אודות קרן עמי דוויק והולדת פרויקט החונכות בפקולטה ניתן למצוא כאן.

מערך ההדרכה האישית כיום הוא חלק ממערך סאווה האוניברסיטאי. רכזת המערך מטעם הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן היא עו"ד יארא חידר. ניתן ליצור קשר עם רכזת מערך באמצעות הדואר האלקטרוני: yarahaidar1@mail.tau.ac.il

 

סדנת הכנה לבחינות: מטרת הסדנה היא לחשוף את הסטודנטים למבחן במשפטים בתנאי "אמת". הסדנה מחולקת לשני מפגשים, המפגש הראשון הוא מפגש עיוני- פרקטי ובסופו מתקיים מבחן דמה. במפגש השני מתקיימות שיחות אישיות עם הסטודנטים שניגשו לבחינת הדמה. הסדנה מתקיימת בסמסטר א' במהלך חודש דצמבר.

 

תגבורים שבועיים: מטרת שיעורי התגבור היא חיזוק והתעמקות בחומר הנלמד בכיתה. סטודנטים מקבלים שיעורי תגבור בשני קורסים (אחד בכל סמסטר). במסגרת שיעורי התגבור מתקיימת קריאה מונחית של חומרי הקריאה, עבודה קבוצתית של מיומנויות ותרגילים.

 

מפגשים פרטניים וייעוץ אישי: שיחות אישיות של רכזת המערך, עו"ד האלה אבו גזאלה, עם הסטודנטים. מטרת המפגשים היא שמירה על קשר רציף עם הסטודנטים, ליווי, תמיכה וייעוץ בפתרון בעיות אקדמיות, אישיות וחברתיות.

 

תכנית המנטורינג – (מפגש מרצה – סטודנט): במסגרת תכנית המנטורינג משובצים הסטודנטים לאנשי סגל אקדמי המעוניינים לשמש כמנטורים לסטודנטים אלה. בתכנית המנטורינג משתתפים הן סטודנטים משנה א', והן סטודנטים משנים מתקדמות, לקראת הראיונות להתמחות. המפגשים מתקיימים פעמיים בסמסטר באווירה נינוחה ובלתי פורמלית.

 

מפגשי דרדשה ברייק: מפגשי הדרדשה ברייק הם מפגשים שמתקיימים במהלך השנה, ומטרתם העיקרית היא יצירת קהילה. בנוסף, חשיפה לפעילויות והתכוניות של הפקולטה. כמו כן, מדובר בזירה להעלאת סוגיות מחיי הפקולטה, מידע על פעילות אקדמית וחברתית בפקולטה החשובה לקריירה המשפטית והאקדמית של הסטודנטים כגון: כתבי עת, קליניקות, התנדבויות ומידע על אפיקי קריירה.

 

מפגש מרצה מארח: פעם בסמסטר מתקיים מפגש  של אחד ממרצי הפקולטה עם סטודנטים בשנת לימודיהם הראשונה. במפגש זה המרצה מארח את הסטודנטים בביתו למפגש דיון משפטי ושיחה בלתי פורמלית.

 

מפגשי חשיפה למקצוע עריכת הדין: סדרת הרצאות המועברות על ידי עורכי דין ועורכות דין מהמגזר הציבורי ומהמגזר הפרטי. במסגרת המפגשים עורכי הדין משתפים את סיפורם האישי ומתייחסים למהות עבודתם ולאופי היום-יומי שלה. מטרת המפגשים היא חשיפת הסטודנטים לתחומים השונים של עולם המשפט והכנתם לתקופת הראיונות בשנה ג'.

 

השמה: סיוע בתכנון הקריירה המשפטית לאורך כל שנות הלימוד, בדגש על בחירת התמחות מתאימה וקבלה אליה בשנה ג'. הסיוע כולל מפגשים אישיים; מפגשי הדרכה על הכנת קורות חיים, בחירת קורסים ופעילויות העשרה; סיוע לפעילויות "קו משווה" בפקולטה; ראיונות דמה ועוד. הסיוע נעשה בנוסף למערך ההשמה הכללי של הפקולטה ובתיאום עימו. רכז ההשמה הוא עו"ד גלעד מור, ניתן ליצור קשר עם רכז ההשמה באמצעות הדואר האלקטרוני:  giladmor15@gmail.com

 

סדנת החשיפה לאקדמיה: הסדנה עוסקת בהקניית מיומנויות של התמקצעות אקדמית, בדגש על אופן התנהלותו של עולם זה בפועל, במטרה לחשוף את המשתתפים/ות לחיים האקדמיים כפי שהם. דרך הסדנה, הסטודנטים/ות יכירו  מושגי יסוד אקדמיים כגון הצעת מחקר, אבסטרקטים, וכו'. המפגשים יועברו על-ידי חוקרים וחוקרות באקדמיה. הסדנה הינה בשיתוף פעולה מטעם תכנית "סאווה" והפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב. ניתן ליצור קשר עם מנהלת הסדנא עו"ד מירי חדאד באמצעות הדואר האלקטרוני: maryhaddad@mail.tau.ac.il

 

לשאלות ולבירורים ניתן לפנות לרכזת מערך קידום הסטודנטים הערבים בפקולטה,

עו"ד האלה אבו גזאלה במייל: halaa@tauex.tau.ac.il.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>