ת"צ 1715-02-14 עטיה נ' ידיעות אינטרנט ותקשורת דיגיטלית בע"מ

עניינו של ההליך, אשר הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בטענת המבקש לפיה המשיבה, המפעילה את פורטל החדשות  ynet– הפרה את הוראות חוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981, בכך שפרסומיה באתר כוללים פרסומות מבלי לגלות זאת באופן הנדרש על פי הוראות החוק. הקליניקה מייצגת בהליך זה את עמותת "הצלחה" התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת, והגישה בחודש מאי 2016 בקשה להתייצבות בהליך לפי סעיף 15 לחוק תובענות ייצוגיות. בטרם ניתנה החלטת בית המשפט המחוזי בבקשת הקליניקה להצטרף להליך, פנו הצדדים להליך גישור והגישו הסדר פשרה לאישורו של בית המשפט. ביום 8.7.18 הגישה הקליניקה, בשם הצלחה, התנגדות להסדר הפשרה.

לקריאת הבקשה לאישור הסדר הפשרה.

 

בהתנגדותה, הקליניקה טענה כי אין מקום לאשר את הסדר הפשרה, הואיל והוא אינו מעניק כל פיצוי לחברי הקבוצה המיוצגת, אולם הוא מקים מעשה בית דין המונע מחברי הקבוצה לממש את זכותם לתבוע בגין נזקים שנגרמו להם. הסדר שעלותו עבור המשיבה היא אפס, היוצר מעשה בית דין המקנה לה הגנה מפני תביעות נוספות, אינו מביא להפנמה נכונה של הנזקים שנגרמו על ידה ולכן גם אינו יוצר הרתעה של המשיבה מפני הפרת הוראות הדין. כמו כן, העדרו של פיצוי לקבוצה, מתעלם משורה של נזקים שנגרמו לחברי הקבוצה כתוצאה מהפרסום הסמוי.

עוד טענה הקליניקה כי ההסדרה העתידית המוצעת במסגרת ההסדר, אינה עומדת בדרישות סעיפים 7(ג)(1) ו-(2) לחוק הגנת הצרכן, ואינה מעניקה גילוי מספק וברור לכך שהידיעות נשוא ההסדר מהוות "פרסומת". הבעייתיות בהסדרה עתידית הקובעת התנהגות שאינה עומדת בדרישות הדין מתעצמת לאור החשש כי הסדר הפשרה יחסום תביעות עתידיות הן מצד מי שאינו חבר קבוצה והן מצד מי שהוא חבר קבוצה אולם עילתו (הנוספת) תתגבש לאחר אישור ההסדר. בנוסף, עולה החשש מפני השלכותיו הבעייתיות של הסדר כזה על גופי תקשורת אחרים ומפרסמים אחרים, שלא היו צד להליך. 

לקריאת ההתנגדות שהוגשה על ידי הקליניקה.

התנגדויות להסדר הפשרה הוגשו גם על ידי חבר קבוצה, חברי מערכת העין השביעית, ארגון העיתונאים בישראל והיועץ המשפטי לממשלה.

ביום 26.5.20 מונה פרופ' עדי אייל כבודק בהליך, ובשלב זה התיק ממתין לקבלת חוות דעתו ביחס להסדר הפשרה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>