הגנה על מורשת תרבות, זכויות תרבותיות והשבה תרבותית

הגנה על מורשת תרבות, זכויות תרבותיות והשבה תרבותית

 

השבה - החזרה של אמנות ורכוש תרבותי אשר נגנבו, נבזזו או נלקחו שלא כדין לבעלים המקוריים או לחליפיהם - היא תימה חשובה בעולם התרבות היום. השבה מכסה מנעד רחב - מתביעות להשבה של יצירות אמנות,ספרים וארכיבים שנגנבו על ידי הנאצים, לפרויקטים של השבה של חפצי אמנות ופולחן ילידיים שנלקחו בתקופות קולוניאליות. האתגרים שמציבה פרקטיקת ההשבה משפיעים על מוזיאונים, גלריות, ספריות וארכיונים, ממשלות, שוק האמנות, בעלים פרטיים וארגונים לא-ממשלתיים. אין בנמצא פתרון אחד שמתאים לכל המצבים, והעוסקים בכך נדרשים להבנת המשפט הבינלאומי והמקומי וכן לשקול שיקולי אתיקה ומדיניות רחבים.

מרכז מינרבה, בשיתוף אוניברסיטת טורונטו וה-Institute of Art and Law in the UK, פועלים להעמקת הידע התיאורטי והמעשי בנושא ההשבה, על ידי קיומם של שלושה כנסים בינלאומיים, אשר מקנים מסגרת השוואתית לדיונים בנושאי השבה תרבותית. כל אחד מהכנסים ישים דגש על שלוש זירות בהן מתרחשת השבה.

נקודת המוצא של הכנס הראשון, אשר התקיים בחודש דצמבר, 2019 באוניברסיטת תל אביב, היתה השבה של רכוש תרבותי אשר נגזל על ידי הנאצים.

עוד על הכנס The Restitution Dialogues: A Transnational Conversation on cultural Loss, Return and Renewal כאן.

הכנסים הבאים יתקיימו בטורונטו ובלונדון. הכנס בטורונטו יתמקד בהשבה של חפצים שנגזלו מהתושבים הילידים בצפון אמריקה במאות ה-19 וה-20. הכנס בלונדון יתמקד בהשבה של חפצים ועתיקות אשר נלקחו בתקופות קולוניאליות.

בנוסף, מרכז מינרבה מארגן פעילויות מקומיות נוספות שעוסקות בתימה של השבה ותרבות.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>