הבוגרים שלנו

עו"ד ראיק חורי, טקס הענקת תואר מחזור ברקלי 8

 

שרית וייסטוך סמנכ"ל היועצת המשפטית ומנהלת האגף לייעוץ משפטי בבנק ירושלים, מחזור 18

 

במסגרת לימודי בתוכנית תל אביב- ברקלי הייתה לי הזכות ללמוד מחברי סגל בעלי שם, הן מאוניברסיטת תל אביב, והן מאוניברסיטת ברקלי.  במשך שלושה סמסטרים העמקתי ועדכנתי את ידיעותיי בהיבטים שונים של המשפט המסחרי, החל מהגנת הפרטיות, סייבר ובינה מלאכותית, וכלה בממשל תאגידי, תחרות, אמפיריקה ודיני ניירות ערך.

כיועמ"ש של חברה ציבורית, היה מעשיר במיוחד לשמוע את המרצים שלימדו אותנו בתכנית זו, אנשים אשר עומדים בלב העשייה הרגולטורית בארץ ובחו"ל, בין כרגולטורים, בין כיועצים, ובין כמובילי דעה באקדמיה. באמצעותם למדתי רבות  על דרך המחשבה של הרגולטורים, והיועצים לרגולטורים, שכתבו חוקים ותקנות המנחים אותנו בחיי היומיום של המשפט המסחרי, היה מרתק לשמוע את הלך המחשבה שלהם בסוגיות השונות.

ובנוסף, ולא פחות חשוב מהתואר, הלימודים, והרחבת הידע, חווית השהייה של החודש הנפלא שבילינו במערב ארצות הברית היתה ותיזכר כבלתי נשכחת, ועל זה תודה גדולה גם לצוות המרצים ורכזת התוכנית על ההמלצות והטיפים המוצלחים.

 

 

עו"ד אולג אומלייועץ משפטי בחברת Viber, מחזור ברקלי 15

תוכנית ברקלי במשפטים היא כל מה שציפיתי לקבל מתואר שני ואף יותר.

כשגמלה בליבי ההחלטה לחזור לספסל הלימודים לאחר מספר שנים של פרקטיקה עמוסה במשרד עורכי דין גדול, התחלתי להתעניין בתוכניות לימודים לתואר שני. רציתי לגוון את שגרת העבודה שלי, להעשיר את הפרספקטיבה המקצועית על הנושאים המסחריים בהם עסקתי ביום יום וללמוד מטובי המרצים. תוכנית ברקלי ענתה על כל הצרכים הללו. מיטב המומחים מתחום המשפט המסחרי הובילו את הקורסים שכללו דיונים חשובים ומרתקים בסוגיות הכי בוערות בעולם המשפט, העסקים, ומה שביניהם.

הרגשתי שהתוכנית מותאמת באופן מושלם למי שלא מוכן לוותר על קריירה אינטנסיבית. החלוקה הנכונה של הלימודים בשלישי בערב ובשישי בבוקר והמבנה שמאפשר לסיים תואר שני בשנה אחת – הם פתרון מדויק למי שמחפש לשלב לימודים בשגרת חייו מבלי לשבשם.

ומעל הכל, שני הדובדבנים שבקצפת הם – האנשים שאתה פוגש והנסיעה לאוניברסיטת ברקלי עצמה. ההיכרות עם החברים ללימודים שמגיעים מרקעים שונים ומגוונים הופכת כל אינטראקציה למרעננת ומעשירה. במחזור שלי זכיתי להכיר קבוצה איכותית של אנשים, אשר הפכו את תקופת השהייה בברקלי לחוויה עוצמתית עוד יותר. הטעימה מלימודים בארה"ב באוניברסיטת ברקלי היוקרתית, ההימצאות באזור המפרץ היפה של סן פרנסיסקו וספיגת האווירה המיוחדת של המקום, בהחלט הטביעו חותם וסיכמו שנת לימודים נהדרת.

 

עו"ד ניר בר, בעלים של ניר בר משרד עו"ד, מחזור ברקלי 11

"הרעם חזק, הרעם מרשים, אך זה הברק שעושה את העבודה" (מארק טוויין). לאחר תקופה של למעלה מעשור כבעלים של משרד עצמאי בתחום האזרחי והמסחרי שאלתי את עצמי מה אוכל לעשות כדי להשתפר ואיזה יתרון יחסי אוכל לקבל בשוק תחרותי, בד-בבד עם ניהול משרד עצמאי ושמירה על איזון נכון של המשולש עבודה-משפחה-לימודים. את המענה לתשובות אלה קיבלתי בתכנית תל אביב – ברקלי שהגשימה את כל ציפיותיי. ייחודה ואופייה של תכנית תל אביב -ברקלי מתחילה בנבחרת שמתקבלת אליה בכל מחזור ושמקפלת בתוכה נציגות מרשימה של עורכי הדין מהמשרדים הטובים והמובילים בישראל, לצד יועצים משפטיים של חברות פרטיות וממשלתיות מובילות ושופטים מבתי המשפט השונים בישראל. גיבושה של כל נבחרת סטודנטים, שמתקבלים לתוכנית, בין היתר, באמצעות סינון של ראיון אישי וקפדני - יחד עם נבחרת מרצים מהטובה שבישראל ושחלקם גם בעלי שם עולמי – היא זו שנותנת לתכנית את כוחה ומעופה ומאפשרת לדיונים בכיתה להגיע לגבהים ולניתוחים שלא ניתן למצוא באף מקום אחר בישראל. כל אחד מהמשתתפים בנבחרת תורם את כוחו, ידעו, ניסיונו המקצועי ותבונתנו כדי להביא את השקפת עולמו המשפטית או העסקית (או שתיהן) ובעיקר כדי לאתגר את עצמו את הכיתה ואת המרצים (שמצדם נעתרים לאתגר בשמחה). שמה הטוב של התוכנית כ"אקזקוטיבית" לא ניתן לה רק נוכח המשתתפים המוכשרים שמתקבלים לתוכנית בכל שנה אלא, ולא פחות, ביחס האקדמי והמנהלי כלפי הסטודנטים וביחס האישי ולסביבת הלימודים המפנקת והקשובה ושמתאימה למי שעסוק בעבודתו ודואג לזמן עם משפחתו. ייחודה של התוכנית ממשיכה באמצעות החיבור המיוחד עם אוניברסיטת ברקלי. הסמסטר המרוכז בן 4 שבועות בקליפורניה שנלמד באוניברסיטת ברקלי עם מרצים למשפטים מהטובים בתחומם בארצות הברית, יחד עם מפגשים ישירים ובלתי אמצעיים בסן-פרנסיסקו עם אנשי מפתח מהעולם המשפטי והעסקי בארצות הברית (ולעיתים גם בעולם), פותח צוהר נדיר לשיטת משפט ולעולם משפטי אחר ומביא את המשתתף בהם לרכוש כלים משפטיים ועסקיים שלא ניתן למצוא באף מקום אחר בד' אמותיה של ישראל. בוגרי תכנית תל-אביב – ברקלי זוכים ליתרון יחסי נדיר שערכו לא ניתן לכימות: לימודים מקצועיים ומפנקים שסופם ברכישת ראייה משפטית ועסקית עמוקה ורחבה וקבלת כלים משפטיים ועסקיים רבים שהינם נחלתם של מעטים מאוד בישראל, לצד הכרות מעמיקה עם מנהיגי העולם המשפטי והעסקי של המחר. בעיניי התוכנית היא כיף גדול באמצע החיים לצד חובה של ממש למי שרוצה לקחת את עצמו/ה ברצינות ובמקצועיות בעולם המשפטי והעסקי. 

 

עו"ד יעל מיטס, יועצת משפטית לחברת נמלי ישראל, מחזור ברקלי 11

להרשמה לתוכנית ברקלי קדמו לבטים לא מבוטלים שתמציתם – האם באמת ניתן לשלב לימודים לתואר שני בתוך סדר יום עמוס, והאם מוצדק לעולל לעצמי כדבר? ובכן, כעת ,כשעבודה סמינריונית מפרידה ביני לבין השלמת התוכנית, אני יכולה להשיב על שני הלבטים הללו בחיוב מלווה בסימן קריאה (!). התוכנית מציעה מגוון רחב של קורסים במשפט מסחרי, המועברים על ידי המרצים המובילים בתחום. הקורסים מהווים הזדמנות לעצור מהעיסוק המקצועי השוטף, להתבונן מחדש על דברים ידועים, להיוודע לנושאים חדשים, לאתגר את החשיבה המשפטית, להשכיל מניסיונם של חברים למקצוע הפועלים בתחומים משיקים או שונים לגמרי ולקבל כלים נוספים לארגז הכלים המקצועי. גם הקורסים המועברים באוניברסיטת ברקלי מועברים בידי מרצים מיומנים ומקצועיים ומהווים הזדמנות לרכישת ידע, הרחבת אופקים וקבלת פרספקטיבה נוספת לבחון נושאים מהעיסוק המקצועי. התוכנית ערוכה באופן מתחשב, המאפשר לשלבה עם מסגרת העבודה, וזאת בניצוחה של הדס נטע חיים שאין דומה לה. אמנם "לא באנו כדי להנות", אבל לא ניתן לתאר רשמים מהתוכנית בלא התייחסות לשהות המופלאה בברקלי, המשקיפה על המפרץ היפיפה של סן פרנסיסקו, והמאפשרת פסק זמן אמיתי מהמירוץ. ודאי שלא ניתן לסיים תיאור שכזה מבלי להתייחס למפגש עם אנשים מעניינים שבמרוץ הזמן הפכו גם לחברים טובים.

 

עו"ד ח"כ איילת נחמיאס ורבין, מחזור ברקלי 10

חיפשתי תכנית לא שגרתית כדי ללמוד לתואר שני, כזאת שתשלב בין  הרקע האקדמי שלי והניסיון המקצועי שצברתי לבין הצורך שלי לחדד את ידיעותיי. כשהגעתי לתכנית הלימודים תל אביב - ברקלי הרגשתי שמצאתי בית אקדמי... הנגישות, ההבנה לצרכים האישיים של כל משתתף והרמה המקצועית הגבוהה של המרצים ושל העמיתים ללימודים, יצרה סביבת לימודים נעימה ומאתגרת כאחד. הנסיעה לברקלי, שיא התכנית, הייתה פרק נוסף - ומשמעותי - בשנה מאוד אינטנסיבית של לימודים. שמחתי מאוד לשבת בסביבה מולטידיסיפלינרית, לחזק את מה שהכרתי כבר, לחדד את מה שפחות עסקתי בו וללמוד דברים חדשים לגמרי בתחומי משפט שונים. אני מודה לפרופ׳ שרון חנס, הדס נטע חיים וכל המרצים, שבנו תכנית מעולה. אני שמחה וגאה להיות בוגרת תכנית תל אביב - ברקלי.

 

חנה פלינר, שופטת בית המשפט המחוזי, תל-אביב, מחזור ברקלי 7

אם מישהו רוצה להעניק לעצמו מתנה באמצע החיים, שירשם, ומהר, לתוכנית תל אביב - ברקלי. אני הענקתי לעצמי את המתנה הזו בשנה החולפת, ונהניתי מכל רגע. כבר מזה זמן רב מנקר בי הרצון ללמוד לימודי תואר שני, אך היה ברור לי שאני רוצה "ללמוד" ולא "להיות רשומה ללימודים". לכן, המתנתי בסבלנות עד שתהיה לי את ההזדמנות הנכונה וזו הגיעה בדמות תכנית תל אביב - ברקלי: תכנית קצרה וממוקדת, נושאים בלב השיח המשפטי העדכני, מיטב המרצים, חבר'ה מקסימים והדובדבן לסיום - סמסטר קיץ בקליפורניה. שוב נוכחתי לדעת שעם קצת רצון טוב אפשר לשלב ולהספיק הכל: משפחה, עבודה, לימודים, חברים. החוויות שצברתי והחברים החדשים ילוו אותי עוד זמן רב, והחומר הנלמד כבר משולב בפסקי הדין. היש מתנה יפה מזו?

 

עו"ד אסא קלינג: ראש רשות הפטנטים, רשם הפטנטים, מחזור ברקלי 6

"געגועים לספסל הלימודים. רצון לגיוון משעות עבודה אינסופיות. חווית לימוד באוניברסיטה אמריקאית. אלה ואחרות היו הסיבות שהביאו אותי להצטרף לתכנית ברקלי. לשמחתי, התכנית ענתה על הציפיות ואף יותר מכך. סגל מרצים מעולה יצר חוויה אקדמית שאינה מתפשרת, בצד חיבוק חם, אשר הקל היכן שאפשר. המסגרת האקדמית המעוררת את המחשבה ומשתתפי התכנית המגיעים מרבדים מגוונים של עולם המשפט המסחרי מגבשים יחדיו הזדמנות חד פעמית להתבוננות על עולם העבודה שלנו. השתתפותי בתכנית זכורה לי כחוויה מלמדת ונעימה. לו סגל התכנית היקר, ובראשם פרופ' שרון חנס ופרופ' אבי טבח ומנהלת התכנית הדס נטע חיים האגדית היו מאפשרים לי, הייתי חוזר למחזור נוסף ללא היסוס... לאחר שנה אקדמית בה בילינו יחד ככיתה מידי שלישי ושישי מצאתי את עצמי מחכה בציפיה רבה לסמסטר בברקלי ואכן, החודש הנוסף בברקלי היה חוויה חברתית מיוחדת וחריגה בשלב מאוחר זה של מעגלי החיים וניסיון מרתק: מרצים מעולים מובילים בתחומם; קמפוס אמריקאי כמו בסרטים; ועיר אוניברסיטאית מקסימה בעלת יתרון מרכזי – קרבה לסן פרנסיסקו שאין כמוה. אני ממליץ לקרוא את כל חומר הקריאה לקראת ההרצאות (או לפחות חלק ניכר – אחרת מפספסים הרבה מההרצאה וערכה) אבל לא לשכוח להשתמש במתקני הספורט המדהימים של האוניברסיטה ולשכור אופניים לטיול לתוך היערות ולחצות עמם את גשר הזהב."

 

עו"ד אורי ברגמן - וקסלר ברגמן ושות', מחזור ברקלי 6

תכנית ברקלי היא שילוב יוצא דופן של הטוב שבכל עולמות המשפט המסחרי: מרתקת בתכניה, פותחת ומרחיבה אופקים לנושאים והיבטים שאינם נחלת היום-יום, מייצרת יכולת להתבוננות בוחנת של תחומים שונים שלכאורה ברורים מאליהם ומקנה עושר אינטלקטואלי למשתתפיה. צוות המרצים והסגל הם לא פחות מ"נבחרת מנצחת", אשר עושים הכל כדי להפוך את התוצאה בשטח והחוויה הלימודית ללא פחות ממדהימה. הכל מתבצע באופן המאפשר התמסרות ללימודים תוך שילובם בהמשך החיים המקצועיים של כל אחד ממשתתפיה כך שהתוצאה הסופית היא חד־משמעית: מומלץ, ובגדול!  

 

עו"ד עודד קדוש - פרל, כהן צדק, לצר ושות', מחזור ברקלי 4

כשנרשמתי לתוכנית, לא היה לי מושג איך אמצא זמן לקרוא חומרים, לעמוד במטלות אקדמיות ולהגיע להרצאות. אלא שדי מהר ובאופן פרדוקסאלי, השעות האלה בימי שלישי-שישי הפכו מפלט של זמן איכות ושל תכנים עמוקים, פרקטיים ועדכניים ביותר בתחומי המשפט המסחרי, אשר הועברו לנו באופן סוחף תוך בניית דיון וחשיבה יצירתית. בחירת הנושאים נגעה במספר רב של תחומי משפט מסחרי, החל במיזוגים ורכישות, ניירות ערך והגבלים עסקיים וכלה בדיני בטוחות ובמבוא למימון חברות. הלימודים באוניברסיטת ברקלי הם חוויה מצוינת בכמה רבדים, כאשר ברמה האקדמית לא היו יותר מדי הנחות לישראלים הרעשניים. בנוסף לבחירת חומרים מבריקה וסגל אקדמי מעולה, לתוכנית יש סגולה נדירה בדמות המנהלת הדס נטע-חיים שבזכותה הדברים קורים. היא תמיד הייתה כדי לסייע בכל עניין, קטן כגדול, בהתמדה ובחיוך והיא חלק מהמוניטין של התוכנית הזו. אני מקנא במי שהתוכנית עוד לפניו.

 

עו"ד ארי (ישראל) וקסלר , ברקמן, וקסלר, בלום ושות', מחזור ברקלי 2

כמי שבמאמץ ניכר חזר, כתלמיד, לספסלי האקדמיה, מה בעצם חיפשתי בהצטרפי לתכנית? בעצם, לא מעט: ראשית, עניין. הלימודים, זו הפעם, הם בבחינת "תורה לשמה" ולא בבחינת "קרדום לחפור בו". על כן, חיפשתי בהם את הפרספקטיבה האקדמית, מרחיבת האופקים, שאינה כבולה לטכניקה ולשגרה היומיומית, ואינה נרתעת ממעט מעוף ותאורטיקנות מחד, תוך שהיא עוסקת במאטריות שאינן מנותקות ממישורי ומתחומי העשייה הפרקטית ואינה זרה להם  - מאידך. עוד ביקשתי מזיגה נכונה של רמת הדרישות: היותן מאתגרות וממשיות, אך גם כאלה שגם בני תמותה העסוקים בטרדות של עשייה, פרנסה ומשפחה יכולים  - גם אם במאמץ מה - לעמוד בהן. שלישית, ולמען האמת, גם אם אין הדבר מוסיף בהכרח כבוד לח"מ, לא פחות חשוב - הצד הארגוני והתמיכה המנהלתית: שיהיה נוח, יעיל, זמין, וכן  - גם מפנק: שלא יתווספו לקושי ולאתגר האינטלקטואלי והעיתויי גם קשיים טכניים מעשיים, שבסופו של דבר יהוו את ה"מסמר הקטן" עליו יפול דבר, ואת התירוץ שיגרום לי לדחות, שוב, את מימוש הרצון לחזור לתחושה המעוררת והמחדשת שבלימוד והוספת דעת. אכן, כפי שאמרתי, רשימת דרישות בלתי מבוטלת בעליל... לשמחתי, עונה התכנית על רשימה זו, במלואה, באופן הראוי ביותר. היא מעוררת ומחדשת ומחייה אינסטינקטים ישנים של לימוד באקדמיה ודפוסי חשיבה שאינם מנסים להיות תכליתיים ברמת היומיום. היא תובענית במידה, ואפשרית במידה. היא יעילה, "מתקתקת" ומפנקת. המשתתפים בה טובים וראויים והאווירה בה נעימה וחברית. היא אפילו, כ"בונוס", מתחברת ומתקשרת גם לעולם העשייה הפרקטי.

 

עו"ד אבי אורדו - ש. הורוביץ ושות', מחזור ברקלי הראשון

בזכות "תכנית ברקלי" הצלחתי להגשים שני יעדים, שבמשך שנים ארוכות סברתי, כי בשל גילי, מעמדי, המשפחה ועוד כהנה תירוצים מתירוצים שונים, הם אינם עוד בני-השגה מבחינתי: הראשון, לשלב לימודים אקדמיים ברמה גבוהה, תוך כדי המשך עבודה אינטנסיבית בעריכת-דין, ומבלי לגרור את הלימודים לאורך מספר שנים. השני, להתנסות בחווית הלימודים בחו"ל באחד מהמוסדות האקדמיים היוקרתיים והמובילים בעולם. מאחורי צמד המילים "תכנית ברקלי" מסתתרת קבוצה של אנשים מובחרים שסייעה לי להגשים את היעדים האלה, מעל ומעבר לכל ציפיותיי המוקדמות - טובי המרצים בפקולטה למשפטים בתל אביב ובברקלי, שהעבירו קורסים מרתקים, תוך הקניית כלים פרקטיים. סגן הדקאן (פרופ' עומרי ידלין) ומזכירת התכנית (גב' הדס נטע-חיים), פינקו, דאגו, התחשבו ועודדו וכך כל תלמידי התכנית. מדובר בשילוב מנצח, שהוליד גם חברויות אמיצות וחוויות משותפות בלתי-נשכחות. אני משוכנע שתכנית ברקלי תמשיך להיות התכנית המובילה גם בשנים הבאות, ואני ממליץ עליה ללא היסוס.

 

עו"ד ענר ברגר, היועץ המשפטי לשעבר של חברת כמיכלים לישראל בע"מ, מחזור ברקלי הראשון

אם תואר שני - למה דווקא בתל אביב - ברקלי? התשובה שלי היא שהמסגרת היא אכן מיוחדת. החל בהרכב של נבחרת המרצים בתחום המשפט העסקי ודיני החברות באוניברסיטת תל-אביב; עובר לניסיון להתאים את המערכת לצרכי הסטודנט ולפטור אותו מכל הטרחה הבירוקרטית של הלימודים, כך שכל מה שנותר הוא לקרוא את החומר ולבוא לשיעורים; ובנוסף גישת ה"אבות" של התכנית - אריאל פורת ועמרי ידלין, כולל הנכונות שלהם להקשיב לסטודנטים ולהיענות להצעותיהם, וה"אמא" של התכנית -  הדס נטע חיים שעשתה פלאים בכל השנה ונתנה לכולם הרגשה שאכפת לה מכל אחד ואחת. יש כמובן גם את ה"דובדבן" של החודש בברקלי, שהוא חוויה בפני עצמה שלא הייתי מגיע אליה ללא התכנית. ה"שורה התחתונה" - מהניסיון שלי - מומלץ.

 

יצירת קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>