• ראשי
 • מעשי משפט – כתב עת למשפט ולתיקון חברתי בחסות שבלת ושות

  מעשי משפט
  • אודות
  • המערכת
  • כרכים
  • כנסים
  • הגשת מאמרים

  "מעשי משפט" הוא כתב עת משפטי אקדמי, היחיד בישראל אשר מתמקד ביחסי הגומלין בין המשפט לבין שינוי חברתי ותיקון חברתי ונועד לשתף ידע, דילמות ותובנות בקרב קהילת העוסקים בתחום: אנשי אקדמיה, עורכי דין פעילים ופעילים חברתיים.

  מאז השקתו בשנת 2008 כתב העת מהווה במה למאמרים תמציתיים וענייניים בתחומי עריכת הדין החברתית ויחסי הגומלין בין המשפט לבין שינוי חברתי ותיקון חברתי. בנוסף, כולל כל כרך גם תרגום לעברית של טקסט קאנוני בתחומים המכוסים על ידי כתב העת או בתחומים משיקים. כל שנה כתב העת מפרסם מאמרים פרי עטם של עו"ד מהפרקטיקה, רגולטורים, פעילים חברתיים ואנשי אקדמיה, מהארץ ומחו"ל.

  מערכת "מעשי משפט" מורכבת מסטודנטים מצטיינים, לצד חברי מערכת ותיקים – עורכי דין העוסקים בתחומים שונים של עריכת הדין החברתית והציבורית. לצד הדיון והסינון של המאמרים בתוך המערכת מוגשים המאמרים העשויים להתפרסם בכתב העת לשיפוט אקדמי כמקובל, באמצעות חוות דעת חיצוניות של מומחים רלבנטיים.

   

  במלאת עשור לכתב העת, החליטה המערכת להקדיש את כרך י' החגיגי לפרויקט ייחודי שיכונה "מעשיות משפט", בו יסופרו סיפורם של כשנים-עשר פסקי דין תקדימיים ובעלי חשיבות ששינו את פני המשפט הישראלי. פרויקט זה שואב השראה מסדרת הספרים Stories Law היוצאת לאור מאז שנת 2003 בהוצאת Press Foundation (עתה West).

   

  הערכים המנחים את מערכת "מעשי משפט" בבחירת המאמרים הם:

  - נגיעה למציאות החברתית-משפטית בישראל ולדרכים לשינויה ולתיקונה.

  - דיון בשאלות יסוד של תפקיד עורך הדין והחינוך המשפטי בקידום שינוי חברתי.

  - בין-תחומיות: חיבור להקשרים פוליטיים, היסטוריים, כלכליים, תרבותיים ועוד.

  - תמציתיות וענייניות.

  - שיתוף: "מעשי משפט" הינו כתב העת המודפס הראשון בישראל הרשום תחת רישיון Creative Commons ישראל

  - "ייחוס-שימוש לא מסחרי-איסור יצירות נגזרות 2.5". רישיון זה מאפשר כל שימוש במאמרים, למעט שימוש מסחרי, כל עוד יאוזכר שם המחבר/ת והפרסום הראשון ב"מעשי משפט". יצירה נגזרת מותרת רק לאחר קבלת רשות מהמחבר/ת. הרישיון אינו פוגע בזכויותיהם המוסריות של המחברים ואינו מגביל אותן.

  אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
  UI/UX Basch_Interactive