התנגדות הקליניקה לתיקון מס' 15 לחוק תובענות ייצוגיות

הקליניקה לתובענות ייצוגיות הציגה את עמדתה בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת בנוגע לתיקון מס' 15 לחוק תובענות ייצוגיות

16 אפריל 2024
המנהל האקדמי של הקליניקה, ד"ר שי נ' לביא והמנחה הקלינית של הקליניקה, עו"ד שירה לוקסנבורג, בדיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת

הקליניקה לתובענות ייצוגיות הגישה לוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת את עמדתה בנוגע לתיקון מס' 15 לחוק תובענות ייצוגיות. התיקון שהוצע ביקש לשנות את סעיף 30(2) לחוק תובענות ייצוגיות, הקובע כי שר המשפטים יכול להוסיף על התוספת השנייה לחוק, כך שבמקום המילה "להוסיף", תופיע המילה "לשנות". משמעות התיקון היא ששר המשפטים יוכל לצמצם את התוספת השנייה ולמחוק ממנה עילות וחיקוקים מבלי לעבור הליך חקיקה מסודר במליאת הכנסת, אלא על דרך של חקיקת משנה. לעמדת הקליניקה, מתן אפשרות לשר לצמצם במחי יד את עילות התביעה ורשימת החיקוקים בגינן ניתן להגיש תובענות ייצוגיות, תפגע בוודאות הקיימת בשוק עבור הנתבעים בענף זה, ותהווה מדרון חלקלק שיאפשר לנתבעים חזקים לנסות ולהשפיע על רשימת העילות המנויה בתוספת, ובכך לפגוע בזכות הגישה של התובעים לממש את זכותם באמצעות תובענה ייצוגיות.

בהמשך השתתפה הקליניקה בדיון בהצעה החוק בוועדת חוק, חוקה ומשפט, שם הביעה את עמדתה לפיה יש למחוק את כל סעיף (ס' 30(2)), ולקבוע כי ניתן יהיה לשנות את התוספת השנייה רק בחקיקה. לאחר דיון מעניין עם הגורמים שנכחו בוועדה, ביניהם, יו"ר הוועדה, היועצת המשפטית לוועדה, ונציגות היועצת המשפטית לממשלה, הוצע פתרון אחר ש"ישמור" על העילות המנויות בתוספת השנייה (שנקבעו על ידי המחוקק) כך שניתן יהיה לצמצמן בחקיקה בלבד, ותיווצר "תוספת רביעית" וחדשה לחוק, אליה יוכנסו עילות חדשות שיוסיף השר, רק מהן הוא יוכל גם לגרוע, באישור וועדת חוקה חוק ומשפט. זהו פתרון ראוי בעינינו, שמאפשר הן גמישות לשר והן שמירה על האפשרות להביא תביעה ייצוגית בעילות הקיימות. נמשיך לעקוב אחרי יישום פתרון זה.

לקריאת עמדת הקליניקה

לצפייה בדיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>