אודות

הממשל התאגידי בעולם ובישראל
ממשל תאגידי מכנס תחתיו את כלל מנגנוני הפיקוח המדינתיים והאמצעים הדרושים על מנת לשמר את האתיקה של הארגון העסקי. תחום זה ידע שינויים משמעותיים בעשורים האחרונים, בעקבות הנעשה בארצות הברית, לאחר התמוטטות חברת אנרון בשנת 2001 וחקיקת חוק סרביינס-אוקסלי, ובעקבות המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008. כתוצאה מתמורות אלה התעוררה חשיבה מחודשת על הנורמות הקיימות בתחום הממשל התאגידי וחלו שינויים גם בדיני ניירות הערך והרגולציה של שוק ההון בישראל. תהליכים אלה מצטרפים לאתגרים ייחודיים לתחומים אלה בישראל כגון הריכוזיות בסקטור הפיננסי ובמבנה השליטה המקובל בחברות והתנעת רפורמות תחיקתיות המיועדות לשנות מצב זה.


​יעדי מרכז בתיה ויששכר פישר לממשל תאגידי ולרגולציה של שוק ההון
על רקע השינויים בתחומי הממשל התאגידי ועל מנת לספק מידע מבוסס לגיבוש ולבחינת הרפורמות במשק הוקם בשנת 2007 מרכז בתיה ויששכר פישר לממשל תאגידי ולרגולציה של שוק ההון. המרכז מתמקד בחמשת התחומים הבאים: ממשל תאגידי, רגולציה של שוק ההון, מיזוגים ורכישות, תגמול מנהלים ובחינת תפקידו של היועץ המשפטי בארגון. יעדי המרכז הם קידום מחקר אקדמי בין-תחומי בתחומים אלה, בממשק בין משפט, כלכלה ועסקים, העלאת מודעות ציבורית, אקדמית ועסקית לסוגיות מרכזיות בתחומי הממשל התאגידי ורגולציה של שוק ההון ויצירת במה להחלפת דעות בין חוקרים מהארץ והעולם, רגולטורים, עורכי דין, מנהלי חברות ואנשי עסקים. כדי לקדם מטרות אלה, נוקט המרכז בפעולות הבאות:

* עידוד ותמיכה במחקר וניתוח בין-תחומי של ממשל תאגידי מטעם אנשי סגל ותלמידים

* ארגון כנסים ומפגשים אקדמיים בין-לאומיים ומקומיים בהיקפים שונים

* ייזום שיתוף פעולה אקדמי הדוק בין חוקרים בישראל ובעולם

* תמיכה בפרסום מחקרים אקדמיים, ניירות עמדה ומאמרי דעה של חברי סגל ותלמידים (בעיתונות הכלכלית)

* ניהול בלוג לדיון פתוח בממשל תאגידי וברגולציה של שוק ההון

 

 

יששכר פישר ז"ל (2013-1929)

 

יששכר פישר היה בוגר בית הספר למשפטים ולכלכלה של אוניברסיטת תל-אביב, ייסד את משרד עורכי הדין פישר בכר חן וול אוריון ושות', מהמשרדים המובילים בארץ, שירת כשופט בבתי דין צבאיים, שימש כחבר בוועדות לשכת עורכי הדין וכנציג הלשכה במגוון נושאים וב-2011 זכה על פועלו באות יקיר הלשכה.

המרכז האקדמי לממשל תאגידי הנושא את שמו של יששכר פישר ושם רעייתו, הוקם בשנת 2007 ביוזמת בנו של יששכר, אבי פישר, בוגר הפקולטה (מחזור 1983) וכיום יו"ר ומנכ"ל כלל תעשיות, לכבוד יום הולדתו ה-80 של אביו.

 

בתמונה לעיל, מטקס חנוכת מרכז בתיה ויששכר פישר לממשל תאגידי ולרגולציה של שוק ההון, איתמר רבינוביץ' נשיא אוניברסיטת תל אביב ומר אבי פישר, עם אביו, עו"ד יששכר פישר ותעודת ההוקרה על הקמת המרכז על שם יששכר ובתיה פישר.

​מאז פטירתו של עו"ד יששכר פישר מקיים המרכז הקרוי על שמו מדי שנה יום עיון מיוחד לזכרו

לצפייה בסרט על חייו ופועלו של עו"ד יששכר פישר, אשר הוקרן בטקס יום השנה הראשון לפטירתו, לחצו כאן.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>