על כתב העת

על כתב העת

מסורת של מצוינות מחקרית
"עיוני משפט" החל לראות אור בשנת 1971, ומאז ביסס את מעמדו ככתב עת אקדמי משפטי מוביל בישראל. הן בהיבטי התיאוריה של המשפט והן בהיבטים שונים של הפרקטיקה המשפטית, מהווה "עיוני משפט" במה יוקרתית ומכובדת מאין כמוה  לפרסום מאמרים בעברית, הזוכים לתהודה רחבה והשפעה חזקה על עיצוב מחקר המשפט, כמו גם על החקיקה והפרקטיקה המשפטית בישראל. כל כרך שנתי של כתב העת מורכב משלוש חוברות, ונפתח, החל משנת 2012, ב"פתח דבר", סקירה כללית על המצב העדכני בתחום משפטי מרכזי מפי בר-סמכא, וכן תגובות ל"פתח הדבר" מפי מומחים העוסקים בתחום.

 

מערכת סטודנטיאלית מצטיינת לצד שיפוט ע"י מומחים לתחום
כנהוג בכתבי עת אקדמיים בולטים בתחום המשפט בעולם, מערכת "עיוני משפט" מורכבת מסטודנטים מצטיינים, האחראים לסינון הראשוני של כתבי היד המוגשים לפרסום, ולטיוב כתבי היד אשר התקבלו לפרסום בכתב העת. יחד עם זאת, בין שני התהליכים הללו עוברים המאמרים הנמסרים לפרסום ב"עיוני משפט" תהליך שיפוט, בעילום שמו של הכותב, ע"י מומחה לתחום. מעבר לכך, על עבודת המערכת מפקח עורך ראשי, חבר סגל הפקולטה. ההיסטוריה של "עיוני משפט" מוכיחה שחברי המערכת לדורותיהם צמחו והשתלבו בצמרת מערכת המשפט בישראל, באקדמיה, בפרקטיקה, בפרקליטות ועל כס השיפוט.

 

הוצאות מיוחדות של "עיוני משפט"
לעיתים מוקדשים חוברות של "עיוני משפט" לנושא מסויים או לדמות מפתח בתחום המשפט. במסגרת זו ניתן לציין את הקובץ בנושא דיני הדמוקרטיה ("עיוני משפט" לג, חוברת 3), או במחקר ולימוד משפט אמפירי ("עיוני משפט" לד, חוברות 2+3), הדיון בספרו של אלון הראל Why Law Matters )עיוני משפט לח 1), וכן "גברים וגבריות במשפט" (עיוני משפט לט, חוברת 3) ועוד, כמו גם את ספר אליהו מצא (2015), לכבוד המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס, כבוד השופט אליהו מצא. מאמרים נבחרים מספר זה ניתן למצוא ב"עיוני משפט" כרך לה ג. 

ראי להתפתחות מערכת המשפט בישראל
"עיוני משפט", כמו תחום המשפט עצמו, מתפתח מבחינת הגישות בין-תחומיות והפרספקטיבות המשפטיות המוצאות בו ביטוי, ומשקף את המשפט הישראלי באופן כפול: באמצעות המאמרים אשר התפרסמו בכתב העת ובאמצעות בוגרי המערכת, העילית המשפטית של ההווה והעתיד. נקודות ציון חשובות בדברי ימי כתב העת, כגון חגיגות הכרך השלושים וחגיגות הכרך הארבעים העניקו לפיכך הזדמנות לבחינת השינויים במשפט הישראלי במרוצת הזמן וכן למבט לפנים, על מקומו של כתב עת משפט אקדמי בעברית במציאות של ימינו ושל העתיד. 


​נשמח לשמוע מכם:

כתב העת עיוני משפט
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040
תל-אביב 6997801, ישראל
lfreview@tauex.tau.ac.il

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>