תמ"ש 56248-10-12 פלונית נ' אלמונית ואח'
בנות-זוג לשעבר שנישאו בחו"ל (ולא נרשמו כנשואות במשרד-הפנים הישראלי) מבקשות להתיר את נישואיהן
תיאור:
עובדות המקרה: תביעה להתרת נישואין בין בנות-זוג יהודיות, תושבות ואזרחיות ישראל, שנישאו בארה"ב בשנת 2009, ונפרדו ביום 1.9.2012. נישואיהן לא נרשמו בישראל במרשם האוכלוסין של משרד-הפנים, כך שהן נותרו רשומות כ"רווקות".
ההכרעה המשפטית: ביהמ"ש לענייני משפחה פסק כי הוא אינו רשאי לתת סעד של התרת נישואין לבנות-זוג יהודיות, תושבות ואזרחיות ישראל, שנישאו בארה"ב בהתאם לדין הזר, כיוון שבנות-הזוג לא נרשמו כנשואות במרשם האוכלוסין בארץ. במצב זה, התרת הנישואין המבוקשת כרוכה בהכרה מהותית של נישואיהן, והדבר אינו אפשרי, שעה שהמשפט הישראלי אינו מכיר בתוקף הנישואין של זוגות חד-מיניים. עם זאת, על-מנת לתת ביטוי משפטי למציאות חייהן העובדתית (נפרדו ב-2012), ניתן פס"ד הצהרתי לפיו בנות-הזוג אינן נשואות זו לזו.
סוג:
פסיקה
שנת פרסום:
2008
תחומים:
קבצים להורדה: