בל יוסף

מנהלת הפקולטה למשפטים סגל אקדמי זוטר
ניווט מהיר:
בל יוסף

מחקר

בל היא תלמידה לתואר שלישי במרכז צבי מיתר ללימודי משפט מתקדמים. עבודת הדוקטורט שלה, בהנחיית פרופ' אייל גרוס, תעסוק במנגנונים לקידום הדו-שיח החוקתי בין בית המשפט העליון לכנסת. במסגרתה ייבחנו מנגנונים שונים בעלי פוטנציאל לקידום היחסים האמורים (כדוגמת פסקת ההגבלה, פסקת ההתגברות, קריאה למטה, קריאה אל תוך החוק, מוסד ההפניה ועקרון ההפרדה), תוך דיון בשאלה כיצד הם משתלבים בדו-שיח הקיים (והטעון) בישראל והאם ואיך הם יכולים לשפרו. מחקרה של בל לתואר שלישי זיכה אותה במלגת נשיא המדינה למצוינות וחדשנות מדעית לשנת התשע"ח.

בל היא בוגרת תואר ראשון במשפטים (בהצטיינות) בביה"ס למשפטים על-שם חיים שטריקס במסלול האקדמי למכללה למנהל (2010). במהלך התואר הראשון היא הייתה עורכת משנה של כתב העת "המשפט", חונכת בקליניקה לחופש המידע וחונכת בקורס יסודות המקצוע המשפטי, עוזרת הוראה ועוזרת מחקר. את כל שנות הלימוד היא סיימה כמצטיינת דיקן.

לאחר סיום לימודי התואר הראשון, התמחתה בכנסת תחת הממונה על ייצוג הכנסת בערכאות והיועץ המשפטי לכנסת, ועסקה בעיקר בהליכי בג"ץ. שם נולדה החשיפה לאותם יחסים מורכבים שבין בית המשפט העליון לבג"ץ, מושא עבודות המחקר לתואר שני ושלישי.

את התואר השני (בהצטיינות) סיימה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב (2014). את עבודת התזה שלה כתבה על המעמד הנורמטיבי של יוזמות חקיקה, שם הראתה כי בית המשפט העליון סומך בהחלטותיו על הליכי חקיקה תלויים ועומדים, דנה במשמעויות הנורמטיביות של תופעה זו והציעה אמות מידה מנחות למתן מעמד נורמטיבי ראוי ומאוזן שיקדם את הדו-שיח החוקתי הקיים. 

תחום המחקר של בל הוא משפט חוקתי, והדו-שיח החוקתי וזכויות אדם בפרט; כיום היא מתרגלת ועוזרת הוראה בקורסי יסוד בדיני עבודה, דיני חוזים ודיני קניין; והייתה עוזרת מחקר במשפט חוקתי (ד"ר גאי כרמי), בדיני עבודה (פרופ' פרנסס רדאי), במחקר רחב היקף על אסדרת עברת הגנבה (ד"ר אסף הרדוף) ובמחקרים נוספים בתחום האתיקה (ד"ר לימור זר-גוטמן).

בל נשואה באושר לאריאל, והיא אמא לשרה, יאיר, איתן ורות.

 

קורות חיים מלאים

Bellelitey@mail.tau.ac.il

 

פרסים ומלגות

"אליה וקוץ בה: המעמד הנורמטיבי של יוזמות חקיקה" עיוני משפט מ 253 (2017)

"לא רק לחקיקה יש תכלית: על מתן מעמד נורמטיבי ליוזמות חקיקה ועל דיאלוג, לאורו של בג"ץ 81/15 ארד פנקס נ' הועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים על-פי חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד הילוד), התשנ"ו-1996" המשפט ברשת: מבזקי הארות פסיקה 71 (ספטמבר 2017)

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive