מוסדות ושותפים

יוזמה שבאה מהשטח

המכון למשפט ופילנתרופיה נוסד וצמח כיוזמה של שתי פילנתרופיות מנוסות ומסורות, שתיהן משפטניות, הגב' דפנה מיתר-נחמד והגב' עדנה פסט, אשר העלו את הרעיון לרתום את עולם המשפט והמחקר האקדמי למען קידום הפילנתרופיה כמחוללת שינוי חברתי.

הרעיון בדבר הקמת גוף אקדמי, ייחודי מסוגו, שיתמקד בתחום הפילנתרופיה, יחקור את מאפייניה ויסייע לממש את הפוטנציאל הרב הגלום בה, סחף אחריו פילנתרופים ופילנתרופיות מנוסים נוספים ובהם: הגב' עירית רפפורט, מר חנוך ברקת, מר זאב פלדמן והגב' מרשה ריקליס, וכן משפטנים בולטים באקדמיה כגון פרופ' יורם מרגליות, מומחה למיסוי ומדיניות מיסוי, פרופ' נילי כהן, נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, פרופ' רון חריס, דקאן הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן ועו"ד גליה פיט מהתכניות לחינוך משפטי קליני בפקולטה.

 

דפנה מיתר-נחמד

משמשת כיו"ר משותף לקמפיין של אוניברסיטת ת"א לגיוס תרומות בהיקף של מיליארד דולר.

היא מנהלת את קרן משפחת צבי ועפרה מיתר, ששמה לה למטרה לתמוך בחינוך ובתרבות בישראל ומקדישה את מירב זמנה לקידום ההשקעה החברתית בישראל. חברת הוועד המנהל של מרכז צבי מיתר ללימודים מתקדמים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב.

ביוזמתה הוקם המכון למשפט ופילנתרופיה, אשר מטרתו לקדם את הפילנתרופיה בישראל ולהפוך את ישראל לחברת צודקת ושיוונית יותר.

היא חברה בדירקטוריון המטרופולין אופרה בניו יורק, דירקטוריון JFN ((Jewish Funders Network ואף חברה ב"יכולים נותנים" היוזמה לקידום ההשקעה החברתית בישראל.

בנוסף, משמשת דפנה כמנכ"ל אוסף מיתר בע"מ, חברה פרטית שבבעלותה למעלה ממאה אלף צילומים ונגטיבים של ארץ ישראל ומדינת ישראל ומאות מסמכים היסטוריים מקוריים, אותם היא משמרת, מקטלגת ומשאילה.

בין השנים 2011-2014 שימשה נציגת ציבור בחברת החדשות של ערוץ 10,

בין השנים 2005-2012 שימשה גב' מיתר-נחמד כיו"ר אגודת הידידים של האופרה הישראלית.

מ1989 עד 2006 עסקה בעריכת דין ושימשה שותפה במשרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם , טל, בו התמחתה במשפט מסחרי, תקשורת תאגידים ודיני הגבלים עסקיים.

דפנה מיתר-נחמד נולדה בישראל, למדה BA במדע המדינה מאוניברסיטת תל אביב, שם גם למדה LLB משפטים וגם MA בתקשורת פוליטית (בהצטיינות). 

עדנה פסט 

עורכת דין, פילנתרופית, פעילה חברתית ואספנית אומנות. חברת לשכת עורכי הדין בישראל, משנת 1984, בעלת תואר ראשון במשפטים (LLB) ותואר שני במדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

מייסדת קרן לונה ארט (2009 ועד היום), קרן משפחתית פרטית העוסקת בתכנון ומימון פרויקטים שמטרתם לקדם ולתמוך באמנויות חזותיות וחינוך אמנותי במגזר הערבי-ישראלי.

עדנה, הייתה מובילת היוזמה להקמת המכון למשפט ופילנתרופיה, אשר מטרתו לקדם מחקר אודות פילנתרופיה למען ישראל צודקת ושיוונית יותר

עירית רפפורט

משמשת כסגנית יו"ר קרן משפחת רפפורט. בשנים האחרונות ניהלה פרויקטים מטעם קרן משפחת רפפורט, כגון בניית בית החולים לילדים "רות" בקמפוס הרפואי רמב"ם בחיפה, פעלה להקמת פרסים שונים במסגרת פרסי הקרן המשפחחחץ לטובת הישגים ייחודיים בתחומי האמנויות, המדע והנשים.

בנוסף עומדת בראש אגודת הידידים של מוזיאון ת"א ומעורבת בפרויקטים פילנתרופיים רבים אחרים.

עירית  נולדה בישראל, גדלה בז'נבה ורכשה השכלה אקדמית בניו־יורק, ומשמשת כסגנית יו"ר לתקשורת עסקית ותאגידית בחברת פוליסי.

עירית היא בוגרת בית הספר לתקשורת המונים באוניברסיטת ניו־יורק, ויש לה ניסיון רב בייעוץ אסטרטגי־תקשורתי ובעבודה מול התקשורת הבין־לאומית

חנוך ברקת

בשנת 2009 חנוך הקים וניהל את קרן דואליס להשקעות חברתיות אשר הוכרה ב-2012 כעמותה ציבורית, בראשה הוא מכהן כיום כיושב ראש. דואליס פועלת לקידום החברה הישראלית באמצעות השקעה וליווי של עסקים חברתיים – עסקים למטרות רווח אשר חרטו על דיגלם פעילות חברתית של הכשרה ותעסוקת אוכלוסיות מוחלשות כחלק מהותי של הפעילות העיסקית.

בין השנים 1995-2005 היה חנוך מנכ"ל אייפקס פרטנרס ישראל ושותף בהנהלה הבינלאומית של הארגון - קרן בינלאומית להשקעות פרטיות והון סיכון. בתקופתו נעשו על ידי אייפקס בישראל כ- 40 השקעות הון סיכון בהיקף של מאות מיליוני דולרים בחברות כמו פאנדטק, קומטאץ' וסרגון. בעסקה האחרונה לפני פרישתו היה חנוך אחראי הצוות בישראל מטעם אייפקס בקבוצת אייפקס-סבן-ארקין לזכייה במכרז ההפרטה ורכישת גרעין השליטה של בזק ב 2005.

לחנוך גם ניסיון רב בעבודה עם עמותות ופעילות חברתית. עם פרישתו מאייפקס עסק ביזמות ובפעילות חברתית בהתנדבות במסגרת פרוייקטים חברתיים וחינוכיים רבים כדוגמת עמותת טכנודע – מרכז לחינוך מדע וטכנולוגיה לילדים ולנוער בגבעת אולגה, כיהן כיו"ר קרן נס להלוואות לעסקים קטנים בנגב, שימש כמנטור עסקי במט"י בית שאן ועוד.

חנוך הוא זוכה אות מידות לאפקטיביות למשקיע חברתי פרטי לשנת 2017 וב – 2010 נכלל ברשימת 101 האנשים המשפיעים לטובה על הכלכלה והחברה בישראל של דה מרקר.

תפקידים ציבוריים נוספים:

  • חבר דירקטוריון בעסקים חברתיים רבים כדוגמת ליליות, קליקאיט, אנה ועוד
  • חבר דירקטוריון במכון לפילנתרופיה וממשל באוניברסיטת תל אביב
  • חבר ביוזמת "יכולים נותנים"
  • לשעבר חבר השולחן העגול התלת מגזרי במשרד רוה"מ אשר במסגרתו הוביל את הקמת קרן יוזמה החברתית הממשלתית להשקעות בעסקים חברתיים
  • לשעבר חבר ועדת המחקר במדען ראשי, משרד הכלכלה
  • לשעבר חבר דירקטוריון בחברה הכלכלית של עיריית רעננה, בחברה למסחור ידע אוניברסיטת בר אילן, בזק וחברות הי-טק ציבוריות ופרטיות אחרות

לחנוך תואר B.Sc. בהנדסת מחשבים מהטכניון ותואר MBA מטעם Kellogg-Recanati International Executive Program

חנוך יליד קנדה שעלה עם הוריו לארץ לאחר מלחמת ששת הימים, אב לשלושה בנים וסבא לנכדה, גר בתל אביב

זאב פלדמן

נציג קרן פעמי תקווה ופעילות פילנתרופית ענפה בקידום המעורבות החברתית במסגרות ההשכלה הגבוהה ובאוניברסיטת תל אביב בפרט.

זאביק הוא איש עסקים, בעל תפקידי מפתח בחברות עסקיות שונות במשק הישראלי. שימש בעבר בתפקידים בכירים ברשות המיסים בישראל וכן איש צבא בעברו ונציג במשלחת שיחות השלום באוסלו.

לזאביק תואר בחשבונאות וכלכלה והוא רו"ח מוסמך מאז 1980.

מרשה ריקליס

פילנתרופית ומנהיגה קהילתית בכירה בפדרציה היהודית בניו יורק. תורמת ותומכת בפעילות למען החברה הישראלית ופועלת לחיזוק הפילנתרופיה הישראלית בישראל.

מרשה החלה את הקריירה העסקית שלה כמנהלת תקציבית של תיק רבלון בחברת פרסום גריי. לאחר השלמת התואר השני שלה, היא הצטרפה לעסק המשפחתי, החברה האמריקנית ראפיד, קונצרן גדול עם מגוון רחב של חברות תעשייתיות, רשתות שיווק ארציות גדולות, ומשקאות חריפים גדולים וחברות קוסמטיקה. כסגנית נשיא לתכנון אסטרטגי, היא עזרה לגוון את החברה עוד יותר על ידי תחרות מוצלחת בתחום חוזי טלפון סלולארי וטיפול בתיק השקעות במניות.

ב1990, יסדה את "חוזה אבר" חברה קטנה לטיפוח שיער, אותו מכרה לשותף שלה ב1994.

מרשה בוגרת האוניברסיטה העברית הירושלים מ1973, וקיבלה את התואר השני שלה מבית ספר סטרן לעסקים באוניברסיטת ניו יורק ב1978. 

תומכים ושותפים נוספים לדרך

 
 

פרופ' נילי כהן,

נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים

פרופ' רון חריס

הפקולטה למשפטים אוני' ת"א

מר אד פסקוביץ

 

עו"ד עדינה שפירא

 

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive