תכניות הלימודים לתואר ראשון

תכניות הלימודים לתואר ראשון
  • ערכי התואר הראשון
  • העשרה והרחבה
  • תעודת הוראה ותואר נוסף
  • משפטים ורוח
  • מסלול מואץ לתואר שני

תכנית זו נבנתה במיוחד לתלמידים ולתלמידות בעלי סקרנות לגבי אחד מתחומי הדעת הרבים בפקולטה למדעי הרוח ומבקשים לשלב בין רכישת מקצוע מעשי להשכלה רחבה, הפורצת את גבולות המשפט ומעשירה אותו. כל שילוב בין לימודי משפטים לחוג נוסף בפקולטה למדעי הרוח מעניק כלים ייחודיים ומיומנויות חדשות. שילובים מסוימים תורמים לחידוד המחשבה, ההבנה והניסוח, ואחרים פותחים פתח תרבותי ולשוני לחלקים שונים של העולם.


התכנית זוכה לתמיכה מטעם הקרן למדעי הרוח, שהוקמה על ידי המועצה להשכלה גבוהה, בשיתוף עם קרן רוטשילד ומציעה מלגות הצטיינות לתלמידים בעלי ההישגים הגבוהים ביותר בתכנית. המלגות מכסות את עלות שכר הלימוד במדעי הרוח.


התכנית כוללת שלושה קורסים ייעודיים לתלמידי התכנית בלבד (אחד בכל שנת לימוד). ההצטרפות לתכנית תתאפשר רק לאחר רישום וקבלה לפקולטה למשפטים ולפקולטה למדעי הרוח לפי הוראות ונהלי האוניברסיטה. את התכנית מלווה מנחה אקדמי וכן מרכז מנהלי התומך בתלמידי התכנית בכל הקשור לתאום התואר הכפול בין חוגי הפקולטות.

 

דוגמאות לשילובים אפשריים:

 

משפטים ופילוסופיה – מפתח מיומנות לניתוח שיטתי ומעמיק של סוגיות משפטיות וערכיות, וכן כלים לבנייה וביסוס של טיעונים לוגיים ומשפטיים.

 

משפטים ולימודים קלאסיים  –חושף את הסטודנטים לשלבי ההתהוות הראשוניים של תרבות המערב וליסודות הרעיוניים מאחורי תפישת המדינה, החברה, הכלכלה והמשפט של ימינו.

 

משפטים והיסטוריה כללית – מכשיר להתעמקות במקורות התפתחותה של התרבות המערבית ולהתבוננות בסוגיות בהקשרן הרחב, וכן מפתח כישורים לפענוח תעודות ומסמכים, המחדדים את יכולת ההתמודדות עם טקסטים משפטיים.

 

משפטים והיסטוריה של עם ישראל– מעניק תמונה רחבה של ההוויה הישראלית על כל רבדיה ומורכבותה, וזאת על רקע רחב של המציאות הגלובלית, המזרח-תיכונית והיהודית ותוך שימוש בכלי ניתוח, מחקר וביקורת מתחומי ידע שונים. בין הנושאים שילמדו: יסודות הציונות, תרבות ישראלית, עברית ויהודית, החברה החרדית; הפוליטיקה היישובית והפוליטיקה הישראלית, משברים ו"פרשות" בתולדות המדינה; פוליטיקה, משפט והזירה הציבורית; אוריינטליזם והולדתו של השסע העדתי.

 

משפטים וספרות – פותח עולם תרבותי רחב ומעמיד לרשות  הסטודנטים כלים לניתוח, בנייה והבנה של טקסטים, שמוסיפים רגישות לרטוריקה ולממדים הלשוניים והנרטיביים של חקיקה, פסקי דין וספרות מחקר משפטית.

 

משפטים ולימודי מזרח אסיה – חושף את הסטודנטים לחלק מרכזי בעולם המדיני, הכלכלי והתרבותי של ימינו תוך מתן הזדמנות ללמוד שפה נוספת (סינית, יפנית, סנסקריט או הינדי), ופותח פתח להשתלבות באזור שחשיבותו העולמית הולכת וגדלה.

 

משפטים ולימודי נשים ומגדר – מחזק יכולות חשיבה ביקורתית והתמודדות שיטתית עם קטגוריות חברתיות שהן מרכזיות בתחומי משפט שונים, כגון מגדר, מיניות, גזע, מעמד, לאום, ויחסי הגומלין ביניהן. בנוסף, שילוב זה מאפשר העמקה בסוגיות שלהן זיקה ישירה למשפט הישראלי דוגמת אפליה נגד נשים ולהט"ב, אלימות נגד נשים, הדרת נשים, ועוד.

 

משפטים ולימודי המזרח התיכון ואפריקה – פותח פתח להבנה ולתקשורת עם המרחב המזרח תיכוני והאפריקאי מתוך ראיה היסטורית של אזורים אלו, וכן תוך אפשרות ללימודי השפה הערבית.

 

משפטים והתכנית הרב תחומית במדעי הרוח – מאפשר לחבר בין מגוון של תחומי ידע וכך ליצור מיקודים ייחודיים ולהוסיף עליהם כלים מדיסציפלינות נוספות.

 

 

הפירוט לעיל הוא רק בגדר דוגמאות, וניתן לשלב במסגרת התכנית לימודי משפטים עם כל אחד מהחוגים והתכניות מהפקולטה למדעי הרוח.

 

​מנחה התכנית – ד"ר דוד שור 

מרכז מנהלי – עינת מיטל  lawhuman@tauex.tau.ac.il

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>