תכניות הלימודים לתואר ראשון

  • ערכי התואר הראשון
  • הכירו את אחד + אחד
  • משפטים ותואר ראשון במדעי המחשב
  • משפטים ורוח
  • מסלול מואץ לתואר שני
  • אשכולות, חטיבות והעשרה

תכנית זו נבנתה במיוחד לתלמידים ולתלמידות בעלי סקרנות לגבי עולם הרוח וגם לגבי עולם המשפט, והמבקשים לשלב בין רכישת מקצוע מעשי להשכלה רחבה, הפורצת את גבולות המשפט ומעשירה אותו. כל שילוב בין לימודי משפטים לחוג נוסף בפקולטה למדעי הרוח מעניק כלים ייחודיים ומיומנויות חדשות. שילובים מסוימים תורמים לחידוד המחשבה, ההבנה והניסוח, ואחרים פותחים פתח תרבותי ולשוני לחלקים שונים של העולם.


התכנית פועלת כבר מספר שנים והוכיחה את עצמה במתן יתרון יחסי משמעותי ללוקחים בה חלק, כפי שניתן ללמוד מהבוגרים הרבים שהתקבלו להתמחות בבית-המשפט העליון.

ניתן לשלב עם כל חוג במדעי הרוח: פילוסופיה, היסטוריה, ספרות, מגדר ועוד.

 

התכנית כוללת שלושה קורסים ייעודיים לתלמידי התכנית בלבד (אחד בכל שנת לימוד). בקורסים אלו מלמדים טובי המרצים והדיון בקבוצה קטנה הוא בעל יתרונות גדולים, הן לאיכות הלמידה הן ליצירת קשרים בין משתתפי התכנית. בנוסף, את התכנית מלווה מנהל אקדמי ועוזרת מנהלית שתומכת בתלמידי ולתלמידות התכנית בכל הקשור לתאום התואר הכפול בין חוגי הפקולטות.

ההשתתפות בתכנית למשפטים ומדעי הרוח היא במהלך שלוש השנים הראשונות, בהתאמה למשך לימודי התואר במדעי הרוח.

ההצטרפות לתכנית תתאפשר רק לאחר רישום וקבלה לפקולטה למשפטים ולפקולטה למדעי הרוח לפי הוראות ונהלי האוניברסיטה. לרישום לתכנית יש לפנות לעינת מיטל   lawhuman@tauex.tau.ac.i

 

 

דוגמאות לשילובים אפשריים:

 

משפטים ופילוסופיה – מפתח מיומנות לניתוח שיטתי ומעמיק של סוגיות משפטיות וערכיות, וכן כלים לבנייה וביסוס של טיעונים לוגיים ומשפטיים.

 

משפטים ולימודים קלאסיים  –חושף את הסטודנטים לשלבי ההתהוות הראשוניים של תרבות המערב וליסודות הרעיוניים מאחורי תפישת המדינה, החברה, הכלכלה והמשפט של ימינו.

 

משפטים והיסטוריה כללית – מכשיר להתעמקות במקורות התפתחותה של התרבות המערבית ולהתבוננות בסוגיות בהקשרן הרחב, וכן מפתח כישורים לפענוח תעודות ומסמכים, המחדדים את יכולת ההתמודדות עם טקסטים משפטיים.

 

משפטים והיסטוריה של עם ישראלמעניק תמונה רחבה של ההוויה הישראלית על כל רבדיה ומורכבותה, וזאת על רקע רחב של המציאות הגלובלית, המזרח-תיכונית והיהודית ותוך שימוש בכלי ניתוח, מחקר וביקורת מתחומי ידע שונים. בין הנושאים שילמדו: יסודות הציונות, תרבות ישראלית, עברית ויהודית, החברה החרדית; הפוליטיקה היישובית והפוליטיקה הישראלית, משברים ו"פרשות" בתולדות המדינה; פוליטיקה, משפט והזירה הציבורית; אוריינטליזם והולדתו של השסע העדתי.

 

משפטים וספרות – פותח עולם תרבותי רחב ומעמיד לרשות  הסטודנטים כלים לניתוח, בנייה והבנה של טקסטים, שמוסיפים רגישות לרטוריקה ולממדים הלשוניים והנרטיביים של חקיקה, פסקי דין וספרות מחקר משפטית.

 

משפטים ולימודי מזרח אסיה – חושף את הסטודנטים לחלק מרכזי בעולם המדיני, הכלכלי והתרבותי של ימינו תוך מתן הזדמנות ללמוד שפה נוספת (סינית, יפנית, סנסקריט או הינדי), ופותח פתח להשתלבות באזור שחשיבותו העולמית הולכת וגדלה.

 

משפטים ולימודי נשים ומגדר – מחזק יכולות חשיבה ביקורתית והתמודדות שיטתית עם קטגוריות חברתיות שהן מרכזיות בתחומי משפט שונים, כגון מגדר, מיניות, גזע, מעמד, לאום, ויחסי הגומלין ביניהן. בנוסף, שילוב זה מאפשר העמקה בסוגיות שלהן זיקה ישירה למשפט הישראלי דוגמת אפליה נגד נשים ולהט"ב, אלימות נגד נשים, הדרת נשים, ועוד.

 

משפטים ולימודי המזרח התיכון ואפריקה – פותח פתח להבנה ולתקשורת עם המרחב המזרח תיכוני והאפריקאי מתוך ראיה היסטורית של אזורים אלו, וכן תוך אפשרות ללימודי השפה הערבית.

 

משפטים והתכנית הרב תחומית במדעי הרוח מאפשר לחבר בין מגוון של תחומי ידע וכך ליצור מיקודים ייחודיים ולהוסיף עליהם כלים מדיסציפלינות נוספות.

 

 

הפירוט לעיל הוא רק בגדר דוגמאות, וניתן לשלב במסגרת התכנית לימודי משפטים עם כל אחד מהחוגים והתכניות מהפקולטה למדעי הרוח.

 

​מנחה התכנית – ד"ר דוד שור 

מרכז מנהלי – עינת מיטל  lawhuman@tauex.tau.ac.il

צרו קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>